Založ si blog

Matovič a Žiak: Prečo by mal mať poslanec Fico iné postavenie a práva ako normálny občan?

Zaujímavú vetu z titulku opakovane počúvame od začiatku stíhania Fica nielen z nedeľňajších televíznych diskusií,. Počuli sme ju od vládnej koalície mnoho krát. Je to veta, s ktorou plne súhlasím. To, že je to zničujúci boj Matovičovej koalície s opozíciou netreba vysvetľovať. To je každému normálne zmýšľajúcemu človeku jasné. A komu to jasné nie je, tak toho ľutujem. A môžu si hovoriť Matovič, Šeliga, Zemanová, Remišová, Žiak, Dostál a ďalší na jednej strane a Fico, Blaha, Blanár, Pellegrini, Šutaj Eštok, Mazurek a ďalší na strane druhej, čo chcú. Klasickú nerovnosť a dnešnú „spravodlivosť“ nezmenia. Stále platí to Orwellovské.: „Všetci sú si rovní, ale niektorí sú si rovnejší!“

Rozpitvajme si teda zmysel vety z titulku dopodrobna. Áno, som za to, aby boli poslanci rovní obyčajným občanom, ale do všetkých dôsledkov. Ako prvé ich mesačné príjmy z cca 5000 € by mali klesnúť na priemernú mzdu, prípadne na 60 % priemernej mzdy, ako stanovili minimálnu mzdu. Po druhé, za počítače a telefóny aj so službami operátorov,  ktoré dostávajú každé volebné obdobie, by si museli zaplatiť. Nemali by dostávať peniaze na reprezentačné, na ošatenie, na asistentov a ani na dopravu. A bufet v budove NRSR by mal mať rovnaké ceny, ako bufety v centre Bratislavy. Potom by mali rovnaké práva a povinnosti, ako každý občan Slovenska. Niečo podobné zaviedli v jednej zo severských krajín, kde poslanec nie je nadčlovek a nikto sa tam nehrnie za poriadnym mesačným príjmom, ale z presvedčenia.

Ak by pili v práci, prípadne by chýbali bez adekvátneho ospravedlnenia na rokovaniach, okamžite by mali mať pripravenú stíhačku a letieť z parlamentu, ako sa vyhadzuje z práce a mal by nastúpiť náhradník. Rovnako by to bolo aj pri porušení iných pravidiel, zákonov a vyhlášok aj v súkromnom živote. Poslanec má byť pre ostatných vzor. Napríklad poslanec Šeliga, ktorý nám tu dennodenne rozpráva o morálke a dodržiavaní zákonov a predpisov i napriek Covidovému zákazu oslavoval v tajne otvorenej Hríbovej kaviarni. Odstúpenie z funkcie podpredsedu parlamentu bolo úspešným Šeligáčskym predstavením so stratou pár stoviek Euro mesačne. Mimochodom, mnohí to majú ako celomesačný príjem, no ďalšie tisíce mu zostali!!!

No a dostávame sa aj k voľbám. Volebný zákon by mal prejsť základnou zmenou o počte hlasov. Nemali by sa percentá strán vyratúvať zo všetkých hlasov strane, ale z počtu 150-tich poslancov, ktorí ich získali najviac.

A keďže je to celkom inak, tak sa do parlamentu dostali poslanci, ako Krúpa z OĽaNO s 1864 hlasmi, ktoré mu dali jeho kamaráti a známi, lebo nikto iný ho nepoznal a dnes je s takýmto skoro mínusovým výtlakom predseda branno-bezpečnostného výboru NRSR!!! Rozumiete tomu? Poslanec s 1864 hlasmi, čo je 0,03 % slovom 3 stotiny z počtu obyvateľova a z voličov, ktorí prišli k urnám je to 0,06 % – slovom iba šesť stotín!!! Chápete to ??? A takýto poslanec mimochodom jeden z „absolútnych mozgových trustov“ vládnej koalície je nadčlovekom so svojím platom, právam i ďalšími výhodami., ktoré mu plynú z poslaneckého mandátu!!!  A nie je jediný. Niektorí poslanci majú ešte menej hlasov. Dá sa povedať, že je to prakticky nezvolený poslanec a v parlamente nemá čo hľadať. Sčítavať by sa teda malo 150 poslancov s najvyšším počtom hlasov a podľa toho by sa určilo poradie strán a rozdelenie kresiel. Koľko poslancov s 20 tisíc hlasmi sa do parlamentu nedostalo, len preto, že si nevybrali tú správnu stranu. A to je naozaj právna zvrátenosť aj nášho volebného zákona!!! Možno ešte potečie veľa vody v Dunaji, pokým sa k zmene systému zratúvania hlasov niekto odhodlá.

A ešte jedna a azda najdôležitejšia vec je systém celkového zratúvania hlasov!!! Prekvapujúce výsledky našich posledných parlamentných volieb, kde z piatich percent vyskočilo v posledných dvoch týždňoch OĽaNO na 25 percent, ďalej čudné víťazstvo Bidena v amerických, kde mu v noci nabehlo niekoľko stotisíc hlasov, čo rozhodlo a nedávno aj znovuzvolenie Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách, kde ešte pol hodinu pred koncom volieb, viedla Le Penová o necelých 300 tisíc hlasov a vo výsledku mala menej hlasov, ako pol hodinu pred uzávierkou volieb!!!, stojí za organizačnú úpravu!!! Hlasy by mali kontrolne okrem hlavného zúčtovacieho centra zratúvať aj dve ďalšie aj súkromné organizácie so štátnym dozorom. Teda zratúvanie každej komisie by smerovalo do minimálne troch nezávislých centier od seba, ktorých výsledky by sa porovnali. Zaručili by v dnešnej digitálnej dobe, kde sa dá v serveroch všeličo upravovať, kontrolné výsledky. V jednom mojom článku na blogoch Pravdy pred voľbami som na to upozorňoval. No a tak sú výsledky také, aké sú. A s nimi musíme žiť. A s tým sa budeme musieť v budúcnosti vysporiadať, inak budeme mať také „geniálne“ vlády ako teraz.

Pavel Jacz

Pani prezidentka, Vaše pôsobenie vo funkcii nie je výzva, ale problém.

13.05.2022

Minulotýždňová spanilá púť našej prezidentky v masmédiách odštartovala v relácii TV Joj Na hrane a pokračovala v Sobotňajších dialógoch Slovenského rozhlasu. Počuli sme našu hlavnú veliteľku ozbrojených síl, ako po troch rokoch hodnotila svoje pôsobenie. Spomínala pandémiu a teraz vojnu, ako výzvy. Výzvu ako na čo? Na boj? Na vojnu? Nie sú to náhodou problémy, [...]

Po názornej ukážke Harabína z 9. mája na bratislavskom Slavíne som dostal fantastický podnikateľský nápad.

11.05.2022

Internetom sa rozšírilo video o tom, ako bránili Dr. Harabinovi položiť kvety k pamätníku obetiam Červenej armády, ktorá sa postarala o to, aby nás fašisti nevymazali z mapy a aby sme vôbec existovali. Na Slavíne sa totiž stretli podporovatelia Ukrajiny, ktorí si prenajali pamätné miesto za asistencie polície na demonštráciu proti Rusku a vojne na Ukrajine. Dobre ste [...]

Rusko bez Európy prežije, ale Európska Únia bez Ruska skôr nie! Čakajú nás asi ťažšie časy.

20.04.2022

3. mája bude Medzinárodný deň slobody tlače. Po tom, ako sa mažú nepohodlné informácie na sociálnych sieťach a blokovaní internetových denníkov, tak si nie je čo pripomínať, skôr by sme si mali zapáliť sviečku, pretože sloboda tlače už zomiera! Rovnako ako za socializmu. A tak nebude čo si pripomínať a oslavovať! Sú veci, o ktorých sa píše ťažko, o ktorých sa [...]

kolíková

Kolíková sa zaoberá reakciou šéfa Okresného súdu Bratislava III na postup NAKA

18.05.2022 18:42

Príslušníci NAKA-východ sa mali 25. apríla dožadovať na súde spisu obvinených Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu.

Gröhling

Gröhling označil voľnočasové poukazy za nezodpovedné hazardovanie s financiami

18.05.2022 18:19

Minister školstva by rád podporil voľnočasové aktivity detí, avšak len vtedy, keď bude vyriešený hlavný čas, ktorý trávia v školách.

Russia Ukraine Mariupol

Rozhodne o zajatcoch z Azovstaľu Putin?

18.05.2022 17:49

Je ich už takmer tisíc a v Moskve stále zvažujú, či s nimi majú narábať ako so zajatcami, nacistami, vojnovými zločincami, či teroristami.

Michal Hrušík

Slovenský diplomat zahynul pri splave rieky v Bosne a Hercegovine

18.05.2022 17:49

Miestna polícia príčinu nehody vyšetruje.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 333
Celková čítanosť: 2633204x
Priemerná čítanosť článkov: 7908x

Autor blogu

Kategórie