Založ si blog

Priesvitnosť odloženého rozhodnutia procesu roka s Kočnerom a spol.

Včerajšie rozhodnutie senátu Špecializovaného trestného súdu pod vedením sudkyne Sabovej ma ani tak neprekvapilo. Asi sa v niektorom z členov ozvala sudcovská česť a dohadujú sa o dvoch možných a zásadných verdiktoch. Odsúdiť Kočnera a Zsuzsovú na 25 rokov, alebo doživotne, ktorému drukuje jedna strana, alebo v druhom prípade oslobodiť pre nedostatok dôkazov, alebo odsúdiť. Je jasné, že ak by bola zhoda v senáte, tak by neodložili vyhlásenie verdiktu o mesiac. Zainteresovaní advokáti a právnici síce neodsúdili odklad (podľa práva je to možné), ale zdá sa im to nezvyčajné.

Pozrime sa na to z inej strany.

Momentálne je Špecializovaný trestný súd bez svojho predsedu a po rozhodnutí výberovej komisie sú v hre traja kandidáti. Posledný predseda Truban a ďalší dvaja Hrubala a Duvala – všetci zo Špecializovaného trestného súdu. A tak ich názory a právne výklady poznajú aj členovia senátu. A tak si senát ŠTS pod vedením sudkyne Sabovej  vybral vyčkávaciu taktiku. Nebolo by predsa dobré vyniesť verdikt, ktorý by sa priečil budúcemu predsedovi ŠTS. A tak môžu rozsudok dotvoriť podľa želania po konzultácii s novým predsedom ŠTS. Aké to priehľadné! Načo si komplikovať život nasledujúcich 5 rokov, keď nemusia. Veď si počkajú koho ministerka Kolíková z troch spomínaných kandidátov vymenuje a potom podľa názoru nového predsedu dokrejujú rozsudok. Preto aj ten mesiac, pretože aj ministerka má mesiac na vymenovanie. Zaujímavý je rovnaký termín s náskokom dvoch-troch dní! 14 dňové dovolenky sú v tomto prípade zanedbateľné.

Pozrime sa však na dve ovplyvňujúce veci, ktoré sprevádzajú tento proces. V prvom spomeniem už právoplatný rozsudok nad Andruškóm. V ňom tá istá sudkyňa Sabová konštatovala, že Andruško konal na podnet sprodtredkovateľky Zsuzsovej a objednávateľa vraždy Kočnera. Čiže už vo vyčlenenom procese odsúdila dvoch aktérov procesu roka ako vinných!!! Celý senát sa na základe tohto mal namietať, pretože je v práve neprípustné najskôr vyriecť právoplatný verdikt o vine a potom súdiť. Dá to jednoducho aj sedliacka logika. A práve kvôli tomu môže celý proces skončiť na Európskom súde a potom sa len budeme čudovať, ako rozhodne naozajstná nestrannosť.

A práve z tohto dôvodu už nemal senát pokračovať v rozhodovaní a mal odstúpiť, pretože vopred odsúdil páchateľov. A tak na ich počínanie v hlavnom procese padá tieň neobjektivity.

A druhé, čo ma zaráža, je to, že sa predsedníčka senátu pri výpovediach kolegov zavraždeného Kuciaka rozplakala. Sudkyňa musí byť otrlý človek a nie vyjavovať na verejnosti svoje city. Ako teda môže správne a nestranne rozhodnúť žena,ktorá sa nevie ovládať a ktorou lomcujú citové pocity priamo počas pojednávania. Môže byť verdikt z jej úst nestranný a citovo neovplyvniteľný? To asi oddeliť nejde.

Pozor , neobhajujem ani Zsuzsovú ani Kočnera. Ak sú obaja vinní a dokážu im vinu, nech ich exemplárne potrestajú.

Aj ja som bol obeťou kopacieho útoku zo strany veksláckych gaunerov Steihübela, Farkaša a Čučanova a nie tajne, ale verejne pred minimálne 100 svedkami, ale predseda senátu Obvodného súdu BA1 Mihál v rozsudku z 30.1.94 a na odvolaní na Mestskom súde predseda senátu Mikuš  vo verdikte z 23.8.95 všetkých troch oslobodili (Mihál v v ústnom zdôvodnení konštatovai, že ma síce dokopali, ale nie je jasné, ktorý a koľko, tak sú nevinní, v rozsudku vraj pre nedostatok dôkazov!!!. Vyplynulo z toho, že som bol špeciálny akrobat, ktorý si dokázal kopnúť do oblasti obličky a aj do slychu na hlave a ako vtedy napísal nejaký škrabálek z Nového času, ktorý ani nevedel správne napísať moje priezvisko a napísal typický novočasovský titulok: „P. Jazc  sa zbil sám!.“ A naviedli ho na to sudcovia Juraj Mihál s Jaroslavom Mikušom, ktorí objavili moje špeciálne schopnosti!!!). Ja mám informácie, že nie pre nedostatok dôkazov, ale pre „geršličky“ a to v hojnom množstve na vtedajšie pomery uzrel svetlo sveta takýto verdikt. Veď aj odvolanie na mestskom súde trvalo 20-30 minút. Tu možno hľadať aj zrod beztrestných následných útokov na ľudí, podnikateľov a špeciálne na novinárov (Lesná, Korda a ďalší), ktorý vyústil do masových vrážd mafiánmi a aj  dvojnásobnej vraždy novinára so snúbenicou. Nebudem sa vyjadrovať k tomu, či si to Kočner objednal. Kočner bol tiež novinár a je pre mňa nepredstaviteľné, že aj keď už bývalý novinár si objedná vraždu novinára. Na to má média, aby sa mohol brániť. A tak aj Kočner konal. Dodnes vidieť na Youtube jeho tlačovky, ktoré jasne vyvracali obvinenia aj zo strany Kuciaka. Pozor ešte raz opakujem. Neobhajujem Kočnera, ani Zsuzsovú. Len sa zamýšľam nad vedením procesu roka na Slovensku. Nie je totiž všetko a vždy čierne, ako sa niekedy zdá (Verejnosť kŕmená médiami mainstreamu čaká maximálnu satisfakciu), ale v tomto prípade je to priesvitné!

Pavel Jacz

Trinásť zhavranelých študentov žurnalistiky sa pred Úradom vlády SR. „predstavilo“.

21.11.2023

Pondelňajší protest mojich nasledovníkov ma presvedčil, že budúcnosť slovenskej žurnalistiky nevyzerá ružovo. Aj ja som študoval na Katedre žurnalistiky UK a poznám aj kolegov o rok, dva, tri starších i mladších. Ale také prázdno ducha, ako som počul z úst protestujúcich študentov pred Úradom vlády SR som od svojej generácie kolegov nezažil. Neexistoval medzi mojimi [...]

Niektoré média hlavného prúdu a žltá tlač sú po novom zatiaľ v ofsajde. Zostanú v ňom?

04.11.2023

Vyše tri a pol roka najzúrivejších útokov na opozíciu a predtým ešte dlhodobo aj na koalíciu vyústili po voľbách do izolovanosti. Tri a pol roka sme čítali, počúvali a videli niekedy absolútne klamstvá. Poslanca Blahu za SMER pre jeho názory televízne a rozhlasové diskusné relácie mainstreamu absolútne ignorovali. Dokonca, keď raz prišiel ako náhrada do Slovenského [...]

Sulíkova liberálna taľafatka: „Treba vedieť, kedy odísť“! Naozaj pán Sulík?

25.10.2023

Zo života poznáme mnoho prípadov, keď slovenský inžinier ekonómie, alebo pre spoločnosť zbytočný doktor politológie pracuje v zahraničí zväčša v západnej Európe ako inštalatér, chovateľ koní, kuchár, barman, vytieračka zadníc či doručovateľ kuriérskej služby. Kladieme si otázku, prečo musí Slovák opustiť rodnú zem a ísť pracovať inam a nahrádzajú ich z [...]

Daniel Lipšic

Lipšic o trestnej novele: Prinesie premlčanie Haščákovej Gorily či vrátenie vily Bašternákovi

11.12.2023 14:55

Špeciálny prokurátor odmietol tvrdenia, že špeciálna prokuratúra nemá vo svete obdoby.

česko, policie

Za plánovanie bombového útoku v Prahe dostal mladík podmienečný trest

11.12.2023 14:33

Súd vlani pri vynesení rozsudku nad hlavným organizátorom zdôraznil, že na jeho správanie mal veľký vplyv autizmus.

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine

Porážka Ruska vedie cez Krym. Ako sa vojna začala, tak sa aj skončí, tvrdia odborníci

11.12.2023 14:00

Najkratšia cesta k víťazstvu Ukrajiny vedie cez Krym. Armáda musí byť vyzbrojená, vycvičená a vybavená s ohľadom na kampaň za polostrov.

dopravný policajt, pokuty, krádež

Mladík bez vodičského preukazu za volantom už dva razy "nafúkal"

11.12.2023 13:39

Jazdil na otcovom aute, hoci ešte nie je držiteľom vodičského oprávnenia.