Založ si blog

Slnko v sieti. Neúcta režiséra k niektorým zosnulým.

Priamy prenos z takého podujatia ako bolo oceňovanie filmových a televíznych pracovníkov vždy zaujme. Všetci chcú vedieť, kto patrí medzi najlepších. Počas priamych prenosov sa vždy niečo nemilé prihodí, tak ako napríklad ocenený kameraman pri vystupovaní na pódium jemne zakopol. Ako priznal, pred objektívom ešte nestál, vždy iba  na opačnej strane a tak je z toho nervózny. Ale aj tak mu blahoželáme k zisku ceny.

Dve speváčky mali problémy so slúchadlami. Jednej asi odposluch nefungoval a druhej jednoducho vypadlo slúchadlo z ucha práve vo chvíli, keď ju strihač strihol do detailu. „Pekná“ náhoda. O ďalších drobnostiach sa nebudem zmieňovať. To je totiž čaro priameho prenosu. A mnoho drobností sa udeje mimo záberov kamier.

No sú isté postupy v niektorých pasážach, kde sa presne odskúša a plánuje. A tak by to malo byť aj pri spomienkach na zosnulých. Opakovala sa presne situácia spred roka. Moderátor tentoraz Ciberej vyzval všetkých – teda aj televíznych divákov, pre ktorých vysielala Slovenská televízia priamy prenos, aby si zaspomínali na tých, ktorí nás počas roka navždy opustili. Ale diváci pri obrazovkách boli pár krát v ofsajde. Režisér prenosu Raiman totiž pri peknej spomienkovej pesničke musel ukázať, že má iné – kreatívnejšie ako vážne ponímanie tejto situácie a že sú mu televízni diváci ľahostajní.

Rozpohyboval všetky kamery v koncertnej sále Slovenského rozhlasu a teda aj zábery, pričom fotografie zosnulých sa stali niekoľko krát iba nejasnými kulisami v pozadí. Ak máme spomínať, tak by nás divákov nemalo v spomienkach na filmových a televíznych majstrov nič vyrušovať. No viac sme v niektorých prípadoch videli sálu, orchester a celok pódia. Minimálne v troch prípadoch bola obrazovka na pozadí pódia prekrytá a v ďalších z veľmi vzdialeného záberu boli mená zosnulých pri fotografiách také malé, že sa nedali prečítať ani na veľkej obrazovke domáceho televízora. Zopakovala sa situácia presne ako pred rokom na odovzdávaní cien Slnko v sieti. A ak si dobre pamätám aj vlaňajšiemu prenosu velil režisér Raiman. Myslel som si, že mu to niekto vytkol, ale asi sa tak nestalo.

Žiaľ, často sa stáva, že režiséri sa predvádzajú v netradičných záberoch a divák ich vôbec nezaujíma. Kreativita nad funkčnosťou prevláda. Myslia si, že ich prenosy sledujú len ľudia s maximálnym vnímacím reflexom a s orlími očami. No tých je dosť málo. Ostatní diváci teda veľká väčšina sú pre nich nula. A pritom verejnoprávnu televíziu sledujú najmä starší ľudia. Chýbali aj predstavovacie titulky tých, čo sa prišli na pódiu pre preberaní ceny poďakovať a to i napriek úvodnému predstavovaniu. Stačí, ak niekto v domácnosti čosi komentuje a divákovi ujde meno a ak ho nepozná, tak nevie, kto prišiel uviesť a kto z dvoch troch ocenených je ten prvý, alebo druhý menovaný. Toto je úloha predprípravy priameho prenosu a pohotovosti moderátora!!!  Dobrý režisér je ten, ktorý zorganizuje svojich podriadených tak, že nepovyšuje kreativitu nad záujmy divákov a ktorý odovzdá divákom presnú, nerušenú a jasnú obrazovú, hudobnú, ruchovú a textovú informáciu počas celého prenosu. A to všetko v jednom súzvuku. No a toto sa v posledných dvoch ročníkoch odovzdávania cien Filmovej akadémie vysielanej Slovenskou televíziou Slnka v sieti nestalo.

Pavel Jacz

Voľte prosím prvú, jednu a jedinečnú Remišovú – zakladateľku politikárskej humoriády!

08.06.2023

Pri našej turbulentnej politickej scéne dobre padnú argumentácie „najúžasnejšieho mozgového trustu Slovenska a asi aj Európy“ našej Verči Remosky, prepáčte Remisky, či Remišky? Už presne neviem, ako ju zo zmätenosti volať. Jej politikárske gagy však dokážu zabaviť všetkých, čo pozerajú politické debaty a podivné vyjadrenia politikov, v ktorých hrá Verča [...]

Kedy už Krupa s Mackom prestanú kecať klamstvá o vojne na Ukrajine.

07.06.2023

Poturčenec horší od Turka!!! Táto hodnotiaca vetička z historických skúseností Slovákov sa dá presne povedať o „veľkom“ malom poslancovi (s 1864 hlasmi od známych a kamarátov) Krúpovi. ktorý najskôr vehementne a bezohľadne tvrdo hájil demoralizujúci chaos štvorkoalície a samozrejme aj chrbáty svojich šéfskych súputníkov Matoviča a Hegera. No, keď vymenil [...]

Z Ilieva sa v TA3 stáva agresívny diktátorsky moderátor, za ktorého by sa nehanbil ani Goebbels.

30.05.2023

To, ako začal v nedeľu v relácii TA3 v Politike rozhovor moderátor Iliev sa len tak ľahko nevidí. Jeho bohorovnosť, útočnosť, „neomylnosť“ a „zákonná pravda“, ktorú pretláča ako svojské právo na pravdu, stupňujúcu sa z relácie na reláciu, zažívame každý druhý týždeň. Horšie je to, že jeho agresivita, povýšenectvo, urážky a drzosť si jednostranne vždy [...]

migranti, Brodské , Kúty, hranica,

Krajiny Únie sa dohodli na migračnej reforme. O utečencov sa podelia alebo pomôžu inak

08.06.2023 23:50

Reforma počíta s povinnou solidaritou s krajinami, ktoré sú preťažené žiadateľmi o azyl, rovnako ako s rýchlejším vybavovaním neúspešných žiadostí.

Ukrajina, Cherson, záplava, priehrada

Voda zo zničenej priehrady Kachovka už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň

08.06.2023 21:50, aktualizované: 22:33

Hladina vody klesla pod kritickú úroveň. Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne už bolo postupne odstavených.

automobilka PSA, Trnava

Čo ohrozuje 20 tisíc pracovníkov v automobilkách? Zákaz spaľovacích motorov to nie je

08.06.2023 20:36

Európsky parlament môže schválený zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 ešte posunúť alebo zrušiť. Ako budú hlasovať naši europoslanci?

žralok

Po útoku žraloka v egyptskej Hurghade zomrel ruský občan

08.06.2023 19:50

Mladý muž mal žiť v Egypte dlhodobo.