Založ si blog

Je to hazard, reklama, alebo premyslená hra v strane SMER?

Všetci už vieme „bombastickú“ správu, že Pellegrini spolu s tromi straníkmi vyzval Fica k odstúpeniu zo stoličky predsedu strany, aby nedopadol ako Mečiar a Dzurinda. Po nesmelých pokusoch vyjadrovania sa predposledného expremiéra sa toto dalo očakávať. Je to tvrdá výzva. Pozrime sa na to však očami čísiel. Vo voľbách 2016 získal Fico vyše 502 tisíc hlasov, o štyri roky neskôr nazbieral o vyše polovicu menej – viac ako 243 tisíc hlasov. Tento počet voličov Fica zaradil na tretie miesto v rebríčku za Matovičom a Pellegrinim. Čo vlastne znamenali pre SMER tieto hlasy? Že bojoval o víťaza volieb, no prehral boj, pre mňa ešte stále nejakým zázrakom s Matovičom a OĽaNO. Prečo zázrakom? Pretože počas dvoch – troch týždňov vyskočiť z päť percentného prepadliska na 25 percent len preto, že vylepil na Počiatekovu vilu vo Francúzskom milionárskom stredisku papiere s nápisom Majetok Slovenskej republiky a pózoval na Cypre pri schránkach Penty, pričom on sám má bankovú schránku na tomto ostrove .

Pozrime sa na počet hlasov dvoch kohútov v SMER-e. Pellegrini aj na základe rozhodnutia Fica sa stal predsedom vlády a volebným lídrom. Vystupoval počas kampane aj s konkurenciou všade. V televíziách, v radiách, usmieval sa z billboardov, z tituliek novín a časopisov a kedykoľvek ste klikli na internet, tak sa vám zjavil, ako aj ostatní. O Ficovi ste pred voľbami ani nepočuli. Utiahol sa do úzadia a napriek štvorročnému mediálnemu bičovaniu, keď bol vinný aj za pokazený splachovač na mestských toaletách, skončil ako tretí najúspešnejší vo voľbách!!! Som zvedavý, aké čísla by nabrali obaja kohúti, ak by bol volebným lídrom Fico? Ale to si každý môže domyslieť.

Mimochodom, číslo vyše 248 tisíc hlasov je o 11 tisíc viac ako tretej strany SME – rodina dohromady, čo jej prihralo 8,24 % hlasov. Fico svojimi hlasmi porazil všetky strany vo voľbách okrem OĽaNO!!! A zdôrazňujem ešte raz – bez akéhokoľvek volebného zviditeľňovania sa! Koľko iných strán by dalo za tých 243 tisíc hlasov všetko. Bez ficových hlasov by sa SMER umiestnil na druhom – treťom či štvrtom mieste (veľká časť hlasov by odišla k iným stranám), ale s oveľa menším vplyvom na politiku. Mimochodom Pellegrini ziskal vyše 413 tisíc hlasov, čo je o 89 tisíc hlasov menej, ako získal Fico pred štyrmi rokmi.

Čo sa týka smerovania strany je Fico jasný a ostrieľaný stratég – sociálny konzervatívec – dá sa povedať, že je hlavný rozum smerovania strany – teda vodca, ktorý vidí aj za 10 rohov. Pellegrini má jemnejšie vyjadrenia, čo je prijateľnejšie najmä pre novinárov a radia ho k modernejším liberálnejším politikom. No jeho vystupovanie má jeden zápor – nevie strhnúť masy, ako sa to podarilo Matovičovi. Tento súboj prehral. Fico i Pellegrini sú rozumové špičky, ktoré sa vhodne doplňujú. Myslím si, že Fico vybral správne svojho nástupcu. Avšak, čo sa stane, ak sa nedohodnú.

Ak zostane Fico predsedom strany a vyzerá, že má v štruktúrach strany zatiaľ väčšiu podporu, tak Pellegrini i keď má najvyššie funkčné postavenie v štátnych orgánoch možno počká štyri roky, možno odíde a založí si novú stranu. Aj Drücker bol v popredí záujmu a obľúbenosti po odstúpení z vlády (s Pellegrinim majú podobnú rétoriku) rátali sme s ním do parlamentu a ako dopadol s Dobrou voľbou? Možno bude dobré, ak si Pellegrini založí novú stranu a stiahne si časť voličov SMER-u, ale najmä voličov OĽaNO, SME-rodina, PS, i strany Za ľudí, ktorá už líže podlahu. Možno Pellegrini získa nad 10-15 % a SMER po jeho odchode nad 15-20 %, možno to bude naopak a možno po nespočetných kotrmelcoch Matoviča, ktorý sa v premiérskom kresle Pelleginímu nepozerá ani na členky,  prídu predčasné voľby, možno , možno, možno… Nasledujúce voľby to určia. Do poslednej chvíle nerozhodnutí voliči možno zmúdrejú a budú voliť za niekoho a nie davovo a bezmozgovo proti niekomu.

A tak si kladiem otázku. Je všetok tento humbuk reklamou, hazard strany SMER, alebo hra ako pritiahnuť voličov v inej strane späť? Uvidíme, ako sa to vyvŕbi. Uvidíme, ako strpí Matovič pri zákaze zhromažďovania sa prvé protesty už zajtra. To môže veľa naznačiť. Myslím si, že budúci vývoj v SMER-e by vopred presne neodhadla ani najlepšia veštica na svete. Nálady i trpezlivosť aj medzi straníkmi SMER-u sú rozličné.

Pavel Jacz

Ako mohol Kollár bez fantázií a nápadov zbohatnúť? Dva koaličáky mu dali za pravdu. Čo iné, keď stiahli chvosty?

08.07.2020

Vychádzam zo včerajšej vety slovenskej hanby sediace v kresle predsedu parlamentu Kollára na ním samo vyhlásené hlasovanie o samo-dôvere po jeho plagiátorstve. Aj to len dokumentuje, že ani v diplomovej práci ako skoro päťdesiatnik nemal nápady a fantáziu. Ako teda mohol bez fantázií a nápadov tak zbohatnúť? Prečo to konštatujem? Pre jeho úžasnú vetu v auditóriu [...]

Jáá – Kollár jedenácty, hlava pomazaná, z boží vůle předsedokrál, : „A neodstúpim! “

03.07.2020

Ak by som odstúpil, tak (stranička) SME-rodina odíde z vládnej koalície. Musí, alebo bude chcieť odísť, pretože tie tri plány, s ktorými išiel do koalície ako veľkootecko (preto jedenácty) a veľkopodnikateľ sa asi začínajú rozplývať. A tak Kollár kalkuluje – buď všetko, alebo nič! Ale on predsa poctivo podľa právnych noriem napísal diplomovku a neodpisoval, iba [...]

Diletantský dôvod ministra Mikulca. Policajný prezident Lučanský ho ako ministra neuznáva.

01.07.2020

Včera Pán Prezident policajného zboru SR Lučanský oznámil verejnosti, že pre iný pohľad na riadenie polície a nezhody s ministrom vnútra odchádza k 31. augustu z funkcie a po 30-tich rokoch aj z policajného zboru. Jeho vyše ročná púť v najvyššej funkcii zaznamenala nevídané výsledky na naše pomery. Pod jeho vedením sa vyšetrili kauzy, o ktorých sme si mysleli, že sa [...]

Dobytkár polícia

Exšéf PPA Partika zostáva vo väzbe, Kodada ide na slobodu

08.07.2020 17:10

Obaja sú obvinení z korupčných trestných činov v rámci akcie Dobytkár.

korčok

Bezpečnostné stratégie musia byť jasné a zrozumiteľné, avizujú Korčok a Naď

08.07.2020 16:15

Bezpečnostná stratégia musí podľa šéfa diplomacie predstavovať jednotný postoj k tomu, ako v súčasnosti vyzerá svet.

Robert Fico

Fico má parlamentnému výboru vysvetliť využívanie kaštieľa vo Vinosadoch

08.07.2020 15:30, aktualizované: 16:56

Ficovi hrozí sankcia vo výške dvanástich platov, pričom neexistuje možnosť zníženia sankcie.

baranek

Baránek o lustrovaní prednostov: Je tu priestor na vybavovanie si účtov

08.07.2020 15:30

Premiér Matovič predstavil svoje odpolitizovanie okresných úradov. Žiada ľudí, aby sa ku kandidátom vyjadrili na internete. Čo na to Ján Baránek?