Založ si blog

Je to hazard, reklama, alebo premyslená hra v strane SMER?

Všetci už vieme „bombastickú“ správu, že Pellegrini spolu s tromi straníkmi vyzval Fica k odstúpeniu zo stoličky predsedu strany, aby nedopadol ako Mečiar a Dzurinda. Po nesmelých pokusoch vyjadrovania sa predposledného expremiéra sa toto dalo očakávať. Je to tvrdá výzva. Pozrime sa na to však očami čísiel. Vo voľbách 2016 získal Fico vyše 502 tisíc hlasov, o štyri roky neskôr nazbieral o vyše polovicu menej – viac ako 243 tisíc hlasov. Tento počet voličov Fica zaradil na tretie miesto v rebríčku za Matovičom a Pellegrinim. Čo vlastne znamenali pre SMER tieto hlasy? Že bojoval o víťaza volieb, no prehral boj, pre mňa ešte stále nejakým zázrakom s Matovičom a OĽaNO. Prečo zázrakom? Pretože počas dvoch – troch týždňov vyskočiť z päť percentného prepadliska na 25 percent len preto, že vylepil na Počiatekovu vilu vo Francúzskom milionárskom stredisku papiere s nápisom Majetok Slovenskej republiky a pózoval na Cypre pri schránkach Penty, pričom on sám má bankovú schránku na tomto ostrove .

Pozrime sa na počet hlasov dvoch kohútov v SMER-e. Pellegrini aj na základe rozhodnutia Fica sa stal predsedom vlády a volebným lídrom. Vystupoval počas kampane aj s konkurenciou všade. V televíziách, v radiách, usmieval sa z billboardov, z tituliek novín a časopisov a kedykoľvek ste klikli na internet, tak sa vám zjavil, ako aj ostatní. O Ficovi ste pred voľbami ani nepočuli. Utiahol sa do úzadia a napriek štvorročnému mediálnemu bičovaniu, keď bol vinný aj za pokazený splachovač na mestských toaletách, skončil ako tretí najúspešnejší vo voľbách!!! Som zvedavý, aké čísla by nabrali obaja kohúti, ak by bol volebným lídrom Fico? Ale to si každý môže domyslieť.

Mimochodom, číslo vyše 248 tisíc hlasov je o 11 tisíc viac ako tretej strany SME – rodina dohromady, čo jej prihralo 8,24 % hlasov. Fico svojimi hlasmi porazil všetky strany vo voľbách okrem OĽaNO!!! A zdôrazňujem ešte raz – bez akéhokoľvek volebného zviditeľňovania sa! Koľko iných strán by dalo za tých 243 tisíc hlasov všetko. Bez ficových hlasov by sa SMER umiestnil na druhom – treťom či štvrtom mieste (veľká časť hlasov by odišla k iným stranám), ale s oveľa menším vplyvom na politiku. Mimochodom Pellegrini ziskal vyše 413 tisíc hlasov, čo je o 89 tisíc hlasov menej, ako získal Fico pred štyrmi rokmi.

Čo sa týka smerovania strany je Fico jasný a ostrieľaný stratég – sociálny konzervatívec – dá sa povedať, že je hlavný rozum smerovania strany – teda vodca, ktorý vidí aj za 10 rohov. Pellegrini má jemnejšie vyjadrenia, čo je prijateľnejšie najmä pre novinárov a radia ho k modernejším liberálnejším politikom. No jeho vystupovanie má jeden zápor – nevie strhnúť masy, ako sa to podarilo Matovičovi. Tento súboj prehral. Fico i Pellegrini sú rozumové špičky, ktoré sa vhodne doplňujú. Myslím si, že Fico vybral správne svojho nástupcu. Avšak, čo sa stane, ak sa nedohodnú.

Ak zostane Fico predsedom strany a vyzerá, že má v štruktúrach strany zatiaľ väčšiu podporu, tak Pellegrini i keď má najvyššie funkčné postavenie v štátnych orgánoch možno počká štyri roky, možno odíde a založí si novú stranu. Aj Drücker bol v popredí záujmu a obľúbenosti po odstúpení z vlády (s Pellegrinim majú podobnú rétoriku) rátali sme s ním do parlamentu a ako dopadol s Dobrou voľbou? Možno bude dobré, ak si Pellegrini založí novú stranu a stiahne si časť voličov SMER-u, ale najmä voličov OĽaNO, SME-rodina, PS, i strany Za ľudí, ktorá už líže podlahu. Možno Pellegrini získa nad 10-15 % a SMER po jeho odchode nad 15-20 %, možno to bude naopak a možno po nespočetných kotrmelcoch Matoviča, ktorý sa v premiérskom kresle Pelleginímu nepozerá ani na členky,  prídu predčasné voľby, možno , možno, možno… Nasledujúce voľby to určia. Do poslednej chvíle nerozhodnutí voliči možno zmúdrejú a budú voliť za niekoho a nie davovo a bezmozgovo proti niekomu.

A tak si kladiem otázku. Je všetok tento humbuk reklamou, hazard strany SMER, alebo hra ako pritiahnuť voličov v inej strane späť? Uvidíme, ako sa to vyvŕbi. Uvidíme, ako strpí Matovič pri zákaze zhromažďovania sa prvé protesty už zajtra. To môže veľa naznačiť. Myslím si, že budúci vývoj v SMER-e by vopred presne neodhadla ani najlepšia veštica na svete. Nálady i trpezlivosť aj medzi straníkmi SMER-u sú rozličné.

Pavel Jacz

„Grácie“ Remišová a Bittóová-Cigániková vytýkali Kollárovi porušenie koaličnej zmluvy. To má prvky despotizmu a diktatúry.

13.05.2021

Včera sa zase okato ukázalo, ako to tu riadi od svojho základu dnešná nesúrodá vládna koalícia. Ako považuje, občanov za volov, ktorí ich zaujímajú najmenej i napriek tomu, že by išlo o ich blaho. Kollár so svojou partou chcel podporiť nový a myslím si, že rozumný zákon z dielne Hlas – SD o jednorázovej pandemickej podpore všetkých nezaopatrených deti sumou 300 €. [...]

Ako si ministerka Kolíková natrúsila do vlastných úst!

11.05.2021

Ako vieme, hlasovanie o jej zotrvaní na ministerskom kresle vyšlo v jej prospech, ale nie celkom jednoznačne i napriek tomu, že to predpovedal redaktor JOJ-ky Petrus, ktorý ako povedal včera v Novinách TV JOJ divákom, nezostane do konca nočného odvolávania, pretože víťaz dlhého tenisového zápasu je jasný a navyše svojim deťom sľúbil, že si spolu pozrú rozprávku Pat a Mat. [...]

Zábavné odstúpenie Šeligu a Žitňanskej z funkcií je na hurónsky smiech. Droba však vyložil vyššie eso!

07.05.2021

Nebudem spomínať Šeligove silné slová o SMER-áckej mafii, o zločincoch z tejto partie a dodržiavaní predpisov, nariadení a zákonov. To všetci poznajú. Tento politický zelenáč dostal hneď na úvod vysokú politickú funkciu a má len sebavedomé silné plamenné reči o morálke, ktoré si doniesol z tribún. A po tom, čo ho odhalili pri porušení zákazu vychádzania, sa pred [...]

Milan Ftáčnik

Odišiel nám Milan Ftáčnik

14.05.2021 11:22

GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Raz sa mi Milan priznal: Ja vôbec nerozumiem vtipu. Ale viem vysvetliť, prečo je to smiešne.

Bratislava Vajnory očkovacie centrum

PCR testy potvrdili menej než tristo infikovaných. Pribudlo takmer 20-tisíc zaočkovaných

14.05.2021 10:08, aktualizované: 10:32

Počet hospitalizovaných s covidom alebo podozrením naň opäť klesol. Počet obetí v dôsledku koronavírusu sa zvýšil o 33.

suchoba

Obvinený podnikateľ Michal Suchoba sa dobrovoľne vrátil na Slovensko

14.05.2021 09:32

Podľa medializovaných informácií má Suchoba vypovedať pred vyšetrovateľom v Národnej kriminálnej agentúre.

Milan Ftáčnik

Zomrel exminister školstva Milan Ftáčnik

14.05.2021 09:21, aktualizované: 11:36

Bývalý minister školstva, exprimátor Bratislavy, politik a vysokoškolský učiteľ Milan Ftáčnik zomrel vo veku 64 rokov.