To, že z dodržiavania zákonov si mnoho Slovákov neláme hlavu je nám známe. Jazda v jednosmerných uličkách v protismere je dnes bežnou praxou, rovnako ako prechody mamičiek s deťmi na červenú. Dnes v koronovírusovej dobe vidíme na celej čiare porušovanie predpisov, nariadení a zákonov. Rodičia s deťmi na OČR -ke si chodia zalyžovať do lyžiarskych centier. Mnohí odišli na dovolenky do už chorého Talianska (Tu smeruje moja výčitka vláde, že nezakázala okamžite dovolenky v Taliansku). To, že riskujú a pravdepodobne po návrate aj rozšírili nákazu ich netrápi. Zaujíma ich len ich egoistická stránka, užiť si lyžovačku a potom sa prípadne vyliečiť z Koronavírusu. Škoda, že ten vírus neskráti takýmto egoistickým lyžiarom jednu nohu o 10-15 cm. To by sa nám z talianskej lyžovačky vracalo toľko krivých, že by sme museli začať budovať aj schodovité chodníky, aby pri chôdzi nekrívali.
Ďalším excesom boli televíznymi štábmi pristihnutí dvaja cestujúci z vlaku,v Bratislave, v ktorom bolo u jedného cestujúceho podozrenie z ochorenia. A určite neboli sami., ktorí nerešpektovali zákaz. Ako keby sa nechumelilo, podliezli policajnú pásku. Porušili teda úradný príkaz a určite sa im nič nestane. Ak sa tým budú náhodou policajti zaoberať, tak to treba dať všetkým na známosť. Poriadna pokuta by ich nemala minúť a možno aj nejaký podmienečný trest, alebo povinné upratovanie v Bratislave, ktorá je tak zaprasavená, že pri daždi máte zakaždým zablatené topánky, alebo sa šmyknete na mokrom lístí ešte z čias jesene.
Mnohí vracajúci sa zo zahraničia s povinnou karanténou v domácnosti nerešpektujú tento príkaz a veselo si labzujú. A keďže u nás to nie je ako v disciplinovanom Nemecku, kde okamžite takého suseda, rovnako ako aj vodiča porušujúceho pravidlá cestnej premávky by nahlásili na políciu u nás by bonzovanie bola hanba. V tejto súvislosti mi bila do očí včerajšia relácia Tak takto na TA3. Moderátorka Žitná so svojím nemikrofonickým hláskom rozoberala tému nahlasovania pohybu polícii od mobilných operátorov. Celá relácia vyznela na podporu spomínaného konania ľudí v karanténe. Až sa mi žalúdok obracal, ako svojimi otázkami na právnika chcela brániť svojvoľné konanie karanténistov. Odkaz relácie bol – veď nemusíte doma sedieť, ak nechcete, i napriek príkazu štátu.
No a morálnu neskromnosť sme počuli a videli vo včerajších televíznych spravodajstvách. Redaktori si zgustli, aby mohli kritizovať organizáciu karanténneho zabezpečenia v Gabčíkove. Koľko neskromnosti sme počuli vyrevovať z balkónov. Všetci, ktorí pracujú a žijú v cudzine sa mohli včas dostať domov na Slovensko. Zrazu, keď to už vrelo a kypelo s Koronavírusom, sa im zachcelo, ale nemali ako. Za štátne ich doviezli, ale pred tým museli súhlasiť s povinnou dvojtýždňovou karanténou. Ale z balkónov sme počuli iba výčitky. Prečo musia byť v Gabčíkove a nie doma, že s nimi narábajú ako s imigrantmi, že je na izbách chladnejšie, ako vonku (ešteže mali na balkóne trička s krátkymi rukávmi), že nedostali teplú stravu a sú tam špinavé záchody. Nuž, pán policajný prezident a pani ministerka i pán predseda vlády „ vstúpte si prosím do svedomia!“. „Je to vaša „obrovská spoločná chyba“, že ste im nezabezpečili päť hviezdičkový hotel v Bratislave na izbách s vírivkami, s anglickými raňajkami do postele, masážami na izbe a s rozmanitou európskou kuchyňou. Ako si to vôbec predstavujete ich ubytovať v jednoduchej ubytovni, bez uterákov s nevyleštenými toaletami, bez mydiel, šampónov, tyčinkami na uši, čiapkou na sprchovanie, zamknúť na izbe a ešte aj zadarmo ??? A ak by päťhviezdičkové hotely kapacitne nestačili, máme aj štvorhviezdičkové. Myslím si, že by ste mali okamžite zariadiť luxusné ubytovanie a rýchly prevoz pre týchto „skromných“ ľudí.“
To, čo ste vyššie čítali je vizitka dnešných neskromných Slovákov, ich nedisciplinovanosti, nerešpektovanie zákonov, svojvôle, pokrivenej morálky, ktorá sa stratila v nenávratne. Slovákov ktorí si nič nevážia a ktorí sa po nežnej naučili jediné – poriadne si otvárať hubu, klamať a všetko obrblať (odvodené od názvu Brblavý)! Rozmýšľam nad tým, v akých „prezidentských apartmánoch“ bývajú v krajinách, kde sa možno natrvalo usadili) avšak iba dovtedy, pokým sa im bude dariť). Zaujímalo by ma, či si aj na svojich pracoviskách v zahraničí takto otvárajú zobáky. To je asi moja veľká fikcia. Slováci boli v histórii vždy skromní. Pretože zažili vojny, chudobu, útlak, koncentračné tábory, popravy v 50-tych rokoch a mnohé ďalšie svinstvá. No dnes nájsť skromného Slováka medzi velikášskym slovenským obyvateľstvom je ako hľadať ihlu v kope sena. Žiaľ!
Tu je dnešný momentálny prehľad v počte nakazených v EÚ pre tých, ktorí stále, brblú, nadávajú, pochybujú a kritizujú vládu za nezvládnutú situáciu.
1. Litva 26 nakazených, 2. Malta 38, 3. Cyprus 49, 4. Maďarsko 58, 5. Lotyšsko 71. 6-7 Chorvátsko (pred piatim dňami bolo za Slovenskom), Bulharsko 81, 8 Slovensko 105 (čo je jeden prípad na cca 55 000 obyvateľov)…… Slovinsko 275 (ešte pred piatimi dňami bolo pred Slovenskom s tretinovým výskytom na 2. mieste). Z ďalších Európskych krajín je pred Slovenskom ešte Sev. Macedónsko 31, Bosna a Hercegovina 34, Albánsko 55, Srbsko 83 prípadov. Sme teda v prvej desiatke EǓ (zaujímavé, že si to naši novinári nevšímajú, ak by to bolo 9 miesto od konca, tak by sme to počúvali od rána do večera!!!) a 13-sty v Európe vynímajúc miništátiky Vatikán 1 a Andorru 39. Luxemburg bol pred piatimi dňami iba o jeden prípad horší ako my a dnes majú už 203 nakazených. Nepokazme si to nedisciplinovanosťou, nemorálnosťou v kombinácii s egoizmom.
Pavel Jacz
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; }a:link { }
+++++++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty