Založ si blog

Lepšie zajtrajšky nám stále sľubuje JOJ-kárske Najlepšie počasie.

Rozmýšľam, prečo to stále naši „počasiari“ nevedia. Prečo nám nedokážu presnejšie určiť počasie. Ich predpovede nie sú presné, ale všeobecné ako východniar povie: „I tak še dá, i tak“! Keďže sa Najlepšie počasie časovo nebije s ostatnými spravodajskými reláciami, tak radšej oželiem úvodné titulky a začiatok filmu a pozriem si ho.

Preto mám aj prehľad o jeho veľkých nepresnostiach. Nie raz nám povedali, že bude 26-29 stupňov a realita bola 19- 21-22. Predpovedať zmenu v počasí je pre Najlepšie počasie veľmi obtiažne. Málokedy ju trafia. To už českí a rakúski meteorológovia musia zmenu avizovať deň dopredu. Tí naši majú vo zvyku podľa dneška predpovedať zajtrajšok. V piatok sme počuli varovania, že budú silné búrky aj lejaky s možnosťou padania ľadovca. To platilo pre celé Slovensko. To im ešte až na ľadovec ako tak vyšlo.

Horšie to už bolo v západoslovenskom kraji, kde v Bratislave spomenuli, že je tu možnosť aj búrok. Pri tomto predpokladám, že príde aj nejaká tá búrka. A prišla a nie nejaká, ale celonočná od 22-hej s hodinovou prestávkou až do 9 hodiny ráno lialo, trieskalo a poriadne sa ochladilo. A predpoveď 32 stupňov. Ale do 14 až 15 hodiny to nebolo viac ako 23 stupňov Celzia. Potom to stúplo na 28 stupňov. Dosť veľký rozdiel. Ešteže vlhko a dusno pripomínalo tridsiatky. A na noc zo soboty na nedeľu zase avizovali búrky a popršalo chvíľku len podvečer. Nuž“ trafili sa“!!! Rovnako ako v sobotu, len trochu opačne. A z nedele na pondelok bola opäť široká možnosť búrok v Bratislave. A výsledok? Asi 10 minút skôr popŕchalo ako pršalo.

No najzábavnejšie je pozerať nezmyselnú predpoveď na týždeň ako unikátnosť. Nikde som také niečo nevidel. Prečo? Lebo to sa prakticky ani nedá. V piatok nám podľa piatka naordinovali na celý týždeň 34 /20 stupňov, no v sobotu to už kleslo o stupeň na 33 /20-19 a včera už len prvé tri dni po 32, v noci 20, 19, 18 aj to, čo bolo pred dvoma dňami 20 a potom začnú teploty postupne klesať a bude aj 29. Ešteže nám moderátorka povedala, že citujem: „ešte to upresníme…“. A to aj robia vždy podľa aktuálneho dňa aktualizujú  a nie predpovedajú týždeň, teda aj podľa zmeny. Ale na čo to vlastne uverejňujú, keď len dokazujú, že to nevedia odhadnúť a len sa blamujú? Lebo to nemá nikto a ľudia chcú byť klamaní?

Najlepšie počasie je naozaj najlepšie v týždňovom tápaní. Prečo je to tak? Neviem, ale môžem sa len domnievať, že kvalitní počasiari nemajú kvalitné prístroje a prehľad na nebi. Nuž, súkromná spoločnosť, ktorá to vyrába pre súkromnú televíziu asi nemôže mať také kvalitné vybavenie ako hydrometeorologický ústav. Ale mám na mysli ten český, pretože slovenské predpovede z rôznych zdrojov sa zhodujú až na malé výnimky. Ale určiť, kto je presnejší, sa nedá. Raz jeden, raz druhý. A tak si môžeme len pomyslieť. Ako to tí Česi len dokážu? Nevravím, že aj oni sa nepomýlia, ale nie je to tak často, skôr sporadicky. Niekedy čakám pri veľkých omyloch ospravedlnenie, ale na to sú naši „rosničkári“ veľmi hrdí, aby to dokázali, Tak, ako je to napríklad v Holandsku, čo som videl na vlastné oči a nechápal som to. Ale ako mi povedali, v tejto prímorskej krajine sa často neočakávane mení počasie a priemerne dva krát mesačne urobia chybu.

Takže, konečne aj dnes máme trošku letargie. Deň. čo deň nám komunisti sľubovali lepšie zajtrajšky, ktoré nie a nie prísť, tak je to aj častokrát s Najlepším počasím v JOJ-ke. Myslím si, že ešte výstižnejší by bol názov relácie – Najlepšie počasie s lepšími zajtrajškami.

Pavel Jacz

Špecializované súdne šapitó predvádza o Kočnerovi a spol. super hru na city.

16.01.2020

Nemôžem si pomôcť, ale dianie a samotný proces na Špecializovanom súde mi pripadá ako nevydarená emotívna cirkusová komédia a nie súdny proces, ktorý by mal rozhodovať o vine, alebo nevine viac »

Progresívny štricák Truban sa zase „predviedol“ v relácii V politike na TA3.

13.01.2020

Progresívny štricák Truban sa zase "predviedol" v relácii V politike na TA3. Nebudem hodnotiť všetky „objavené tézy“ a pripravované opatrenia zmien bez rozhľadu ako výkriky do tmy predsedu viac »

Som mafián! Som občan mafiánskeho štátu – Slovenskej republiky. Čo si to dovoľujete občan Kiska? ??

09.12.2019

Mafián - toto pomenovanie platí pre všetkých obyvateľov Slovenska, aj pre každého úradníka, aj pre každého funkcionára, aj pre každého ústavného činiteľa, aj pre každého bezdomovca, viac »

Vladimir Putin / Andrzej Duda

Spomienku na Auschwitz poznačil poľsko-ruský spor

23.01.2020 09:00

Izraelské svetové fórum o holokauste bojkotuje poľský prezident Andrzej Duda, kým na spomienkové podujatie v Poľsku nedostal pozvánku šéf Kremľa Vladimir Putin.

sud, kuciak, marcek

Trest pre Marčeka? Možno aj menej ako 25 rokov

23.01.2020 09:00

Súd s Marčekom môže byť rýchly a scenár, v ktorom môže dostať menší trest ako 25 rokov za úkladnú vraždu, podľa právnika Jozef Záhora nie je vylúčený.

komáre, komár

Paraguaj sužuje epidémia horúčky dengue, nakazil sa aj prezident

23.01.2020 08:32

Paraguajský prezident Mario Abdo v stredu potvrdil svoje ochorenie prostredníctvom ministra zdravotníctva Julia Mazzoleniho.

tehotenstvo, tehotná žena

Francúzsky Senát schválil zákon umožňujúci umelé oplodnenie slobodným ženám

23.01.2020 07:37

Ide o prvú veľkú spoločenskú reformu počas funkčného obdobia prezidenta Emmanuela Macron.