Založ si blog

Ani premiér Pellegrini nemá rád stratifikáciu. A ja ani inklúziu.

Na včerajšej tlačovej besede sa vyjadril náš predseda vlády, že nemá rád a nechce používať termín stratifikácia a preto bude tomu to procesu hovoriť zmena k lepšiemu. A plne s ním a s tým súhlasím. Pretože mi stratifikácia v zdravotníctve, ktorú od ministerky ako ovce prebrali všetci novinári, nič nehovorí. Ibaže by sme ľudí charakterizovali ako chrobač, alebo sadivo, ktoré tým možno zasiahnuť preskupením pôdy.

Ja totiž stále neviem, čo má stratifikácia spoločné so zdravotníctvom. S týmto termínom prišla naša veľmi vzdelaná ministerka zdravotníctva Kálavská. Keďže termín stratifikácia v zdravotníctve bol pre mňa novinkou (ale znie to naozaj dobre a tajomne) chcel som vedieť presne, čo tento termín znamená v zdravotníctve. Hľadal som ho v slovníkoch.

V anglickom slovníku znamená slovo stratification 1. rozvrstvenie, 2. stratifikáciu a 3. vrstvenie – teda tri významy.

Takže preklad jedného z nich  do slovenčiny je v poriadku. Ale čo znamená stratifikácia. Je to cudzie slovo, takže ideme hľadať v slovníkoch cudzích slov .

A tu máme vysvetlenie – 1. vrstvenie hornín, 2. vkladanie vo vrstvách, 3. rozvrstvenie napr. spoločnosti, 4. ukladanie semien vo vlhkom piesku, aby intenzívnejšie klíčili.

V ďalšom slovníku:1.  1. rozvrstvovanie, rozvrstvenie, zvrstovanie, zvrstvenie, 2. geol. ukladanie usadeninových vrstiev, navrstvovanie, 3. poľnohospod. špeciálne uloženie semien(medzi vrstvami piesku) na urýchlenie klíčenia.

A teraz si vyberte. Ani jedno vysvetlenie neurčili zdravotníctvu a nesúvisí s ním! Ibaže budeme zdravotníctvo považovať za poľnohospodárstvo, alebo spoločnosť (len neviem akú, či spoločnosť, ako národ, alebo akciovú spoločnosť, prípadne spoločnosť ľudí, spolky atď.). A s tým sa naozaj nedá súhlasiť.

Nič nové u lekárov. Od nich počujeme jeden cudzí výraz za druhým – najmä latinské názvy. Takže hľadal som aj v latinskom slovníku. Také cudzie slovo nie je, ale podľa piatich úvodných hlások som našiel iba termín strategema (podrobenie).

Ďalší termín zase vložila do obehu rovnako veľmi vzdelaná ministerka Lubyová. A tou je inklúzia v školstve.

Čo to vlastne znamená? Použijeme rovnaké skúmanie v latinskom slovníku sme sa dopátrali podľa úvodných štyroch hlások iba k slovu inclinatio (náklonnosť). V anglickom slovníku znamená inclusion – 1. zahrnutie, 2. započatie, 3. obsiahnutie, 4. inklúzia, 5, vtrúsenie a 6, zápočet(zarátanie).

V slovníku cudzích slov znamená inklúzia: 1. uzavretie, uzáver, 2. biol. drobné teliesko v plazme buniek pri vírusovej chorobe, tkanivový útvar v inom tkanive, alebo orgáne, uzavretie, 3. geol. uzavretie, uzavrenina, 4. lej. cudzia látka (plyn, troska a pod.) v odliatku

A tak sme slovo inklúzia našli. aj v ďalšom slovníku cudzích slov: 1. Vzťah medzi triedami, množinami vyjadrovaný slovami „je podmnožinou“ 2. uzavrenina v bunke obsahujúca zásobné látky, farbivá a anorganické kryštalické látky, 3. cudzorodá hmota v hornine alebo v neraste.

Ale môže to byť aj endocytus 1. endocyt, 2. útvar vnútri bunky, 3 inklúzia v bunke. O prispôsobovani sa potrebám každého žiaka ani slovko, ibaže by množina znamenala žiak!

Kladiem si otázku prečo inklúzia a nie synonymný výraz endocytus v školstve? Veď to je oveľa tajomnejšie, aby tomu rovnako nikto nerozumel, ale znie to lepšie. Endocytus nemocníc – nie je to krásne spojenie?

To, že lekári používajú nespisovné slová a 80% z nich nám napíše do lekárskej správy z vyšetrenia po česky doporučujem (Ani sa nečudujem moderátorovi Šarkanovi, že dva krát za sebou použil v JOJ-kárskej smskovej súťaži asi pred 10-timi dňami slovo doporučujem. Asi chodí často po lekároch) a nie po slovensky odporúčam, som si už zvykol, ale nezvyknem si na nezmyselné slová stratifikácia a inklúzia. Možno ma niekto poučí, prečo naše dve ministerky začali používať tieto pre drvivú väčšinu Slovákov nezrozumiteľné termíny. Ale hlavne, že Jožko z Očovej povie Vinckovi z Vištuku: „Jóži, veď choď s tou zlomenou rukou do stratifikovanej nemocnice. Tam Ti ju opravia!“ A Jóži odíde, síce nevie kam, lebo ani na jednej nebude napísané stratifikovaná nemocnica, ale veď to je nepodstatné, že ju bude hľadať poriadne dlho.

A v používaní takýchto múdrych slov sa naši politici predháňajú a potom chcú, aby im rozumel národ?

Pavel Jacz

Nepoznám nadávku či prívlastok na Matoviča, ktorými by som ich neurazil, ak by som ich použil na neho.

27.06.2024

Takže, na úvod sa ospravedlňujem všetkým nadávkam a prívlastkom, ktoré použijem v súvislosti s naším „nepoškvrneným“ trnavským „Bohom zla, klamstiev, podrazov, bezcitnosti a túžbou prešľapávať a dupať so svojou pravdou po mŕtvolách“. V pléne debaty k zákonu „Lex atentát“ si takto zakecal či zatrepal za rečníckym pre neho len kecpultom či trepopultom v [...]

Skrachovala známa super luxusná cestovná kancelária!

14.06.2024

Pred piatimi rokmi vznikla nová cestovná kancelária, ktorá prispôsobuje cesty na mieru svojim zákazníkom a všetko v jednej cene all inclusive. A bola veľmi úspešná. Dokonca ako jedna z mála cestoviek vlastnila aj luxusne zariadené lietadlo Airbus za 42 miliónov s doletom 9000 km, s ktorým zaletela so svojimi zväčša stálymi solventnými zákazníkmi do mnohých turistických [...]

Po Ilievovi, Dibákovej, Dírerovi „dobrovoľne odídu“ ďalší angažovaní neobjektívci sediaci v moderátorskych kreslách.

28.05.2024

Čistiť od obrých pliev to začali v TA3. Moderátor Iliev, ktorý nastúpil do relácie V politike po nútenom odchode neobjektívneho Dolinského, už asi nemohol zniesť na svoju útočnú opozičnú moderátorskú politickú prácu tlaky, tak sa akože „dobrovoľne“ po česky povedané „odklidil“ do svojej novej debatnej, ale už apolitickej relácie. To sme si vydýchli po prvý [...]

Kamala Harrisová

Harrisová má podporu dostatočného počtu delegátov. V kampani sa chce sústrediť na posilnenie strednej vrstvy a práva žien

23.07.2024 07:29

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová si je istá, že v prezidentských voľbách vyhrá nad republikánskym kandidátom Donaldom Trumpom.

Joe Biden

Prezident Biden sa v utorok vráti do Bieleho domu, prekonal covid

23.07.2024 06:44

Očakáva sa, že Biden sa tento týždeň stretne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Poliaci tlačia, aby spojenci povolili Kyjevu streľbu hlboko do ruského vnútrozemia

23.07.2024 06:25

Poľsko nepovažuje povolenie úderov zbraňami od spojencov hlboko v Rusku za eskaláciu situácie, ale za oprávnenú sebaobranu.

Harris

Harrisová je vo výhode, veď nemá 80. Zľakne sa jej Trump?

23.07.2024 06:00

Svojho osemdesiatnika sa zbavili demokrati, keď 81-ročný vládca Oválnej pracovne Joe Biden oznámil, že odstupuje zo súboja o Biely dom. Či urobí Trump (78)?