Založ si blog

Kiska včera velebil seba, Gottwalda, Baššár al-Asada, Erdogana, Duarteho, Noriegu, Putina i Porošenka a dokonca aj Tisa.

Nie, nečítate blud. Naša hlava štátu včera odpovedala na improvizovanej tlačovej besede na otázku novinárov, čo by odporučil budúcej prezidentke Čaputovej. Slovenský prezident Andrej Kiska stojac vedľa jeho nástupkyne odpovedal: „Každý prezident je osobnosťou sám o sebe! „ a po dlhšej odmlke dodal:“ Ťažko dávať nejaké rady…. Jeho hovorca mu tieto vety určite nenapísal, túto „ohromujúcu“ myšlienku dostal zo seba náš súčasný najvyšší ústavný činiteľ – „naša osobnosť“ . Náš rodák z Popradu buď nevie, čo hovorí, alebo nevie, čo znamená slovo osobnosť!!! A s určitosťou v čase výroku nevedel, čo znamená z pohľadu sociológie či psychológie.

Žiaľ, hovorový termín osobnosť začala dehonestovať u nás televízia Markíza ešte pod vedením Pavla Ruska. Relácia Televízna osobnosť Markízy urobila z elévov po dvoch – troch rokov osobnosti. A práve táto relácia začala kriviť spomínaný termín. A keďže inovatívne slová, názvy a termíny sú v spoločnosti veľmi nákazlivé, osobnosťou sa odvtedy už stávajú všetci, ktorí sa objavia 10-15 krát na televíznej obrazovke, alebo v denníkoch bulváru a to aj preto, že napríklad dobre vyzerajú, niečo delikátne i keď je to hlúposť povedia, či niečo spôsobia. A možno je aj „televízna hviezda“ Mikuláš Černák podľa nášho prezidenta osobnosťou. V mafii sa titul prezident neudeľuje (boss má aj výkonné právomoci ako prezident v našej parlamentnej demokracii), ale šéf mafie – teda boss je aj jeho funkčne rovnocenným partnerom, čo sa rovná synonymu funkcie prezidenta v podsvetí. Ak by i Stalin (23 mil. obetí), Hitler (17 mil.), Mao Ce-Tung (49-78 mil.), Pol Pot (1,7 mil.) mali titul prezident, tak by podľa Kisku boli osobnosti! Nuž, aké to lákavé otitulovanie od človeka, ktorý sa svojím vlastným výrokom sám stanovil osobnosťou a vyniesol sa do výšin! Nuž, máme to veľmi „skromného“ prezidenta.

A tak teda spresnime výrok našej hlavy štátu. Podľa neho boli alebo sú osobnosťami aj diktátorskí prezidenti Gottwald, Duarte, Noriega, Erdogan i Kiskov priateľ Porošenko, ale aj ním nenávidený Putin a dokonca aj podľa súdu vojnový zločinec Tiso. Koľkých ďalších prezidentov (podľa Kisku osobnosti) pozatvárali po skončení funkčného obdobia za korupciu, daňové podvody, vyvražďovanie, genocídu a ďalšie závažné trestné činy, spomeniem aspoň Miloševiča.

Koho teda môžeme nazvať v civilnom živote osobnosťou? Ten, kto niečo výnimočné dokázal a potvrdzuje to mnoho rokov! To znamená, že je výnimočným človekom v kladnom slova zmysle. Povedzme si koľko markizackých TOM-ov a dnes už len OTO-v sa vyrovná skutočným osobnostiam obrazovky a mikrofónu Karolovi Polákovi či Gabovi Zelenayovi.

Osobnosťou môžeme nazvať človeka, ktorý vo svojom obore dosahuje veľmi dlho špičkové výkony a prevratné veci (genocídu, vyvražďovanie a milióny obetí a politických väzňov za toto nepovažujeme). Máme plno osobností medzi lekármi, vedcami, hercami, spevákmi a ďalšími, ktorým právom patrí titul osobnosť, ale určite nie všetkým prezidentom a ani nášmu samému chválenkárskemu prezidentovi, ktorý sa sám spomínaným výrokom otituloval. To nech nechá v jeho prípade na ľudí a historikov. Ak by tou osobnosťou bol, určite by také niečo hlúpučké zo seba nevypudil. Ale keďže ide, podľa Sarkoziho vzoru, do straníckej politiky, tak si predsa musí vyhriať polievočku, aby si tí, ktorí ešte neveria, že Kiska je „osobnosť“, uvedomili, s kým majú na volebných lístkoch koketovať. Je mi naozaj ľúto nášho snaživého Andrejka. Ak by sa lepšie v „Učňovskom stredisku politikov Pionierskeho paláca“ vyučil, rozprával by ako politik a nie ako kofa na trhu. Možno nebude mať po absolvovaní päťročnej učňovky“ vo výučnom liste 15. júna napísané, že nevie šiť rukávy a teda nepúšťať ho k sakám, ako to mal Vasil Biľak, ale určite bude mať zakázané o sebe chválenkársky nepriamo hovoriť, že je osobnosť a filozofovať o tom do medií! To musí najskôr dokázať a nie sa tým chváliť!

Ani jeden redaktor z televíznych spravodajstiev si toto prezidentské faux pas nevšimol. Prečo asi? Ak by to bol Fico, Danko, či Bugár, rozoberali by to zo všetkých strán!

Pavel Jacz

P.S. Aj včerajšie vyjadrenie hovorcu prezidenta Krpelana k pokute za financovanie kampane vo výške troch platov, že Výbor NRSR pre nezlučiteľnosť funkcií ochudobní rodiny, ktorým venuje Kiska každý mesiac svoj prezidentský plat, je také veľmi „osobnostné“. Veď tá naozajstná osobnosť by nie tri prezidentské platy, ale sumu rovnajúcu sa trom platom vytiahla z bohatého vrecka a zaplatila!

Naozaj potrebujeme aj amorálnu voľbu poštou zo zahraničia! ?! ?

24.09.2023

Môj sused vnuk významného umelca, ktorého pozná azda každý Slovák, hneď po absolvovaní vysokej školy odišiel ešte za Mečiara (ako mi povedal, práve kvôli nemu – super dôvod!) pracovať do zahraničia. Dnes sa mu dobre darí v Kanade a Slovensko navštevuje raz do roka vždy počas leta, keď navštívi svojich rodičov. Aj teraz je tu. Keď som išiel v noci venčiť svojho [...]

Na Pročka – slovenského politického šaša nemá ani brazílska futbalová hviezda Neymar.

20.09.2023

Chlapi sa určite pamätajú na Majstrovstvá sveta vo futbale, keď po prvý raz zahviezdil Brazíčlan Neymar. Jeho herecké výkony s bolestne vyzerajúcimi výkrikmi a skrivenou tvárou po zákrokoch, keď sa o neho len šuchli a on už nevidel inú možnosť pri strate rovnováhy ako padať. Mnoho ďalších futbalistov od neho získalo návod ako ovplyvniť rozhodcu, ak stratia loptu v [...]

Smrtiace nebezpečenstvo bratislavských progresívcov je na svete. A Primátor Vallo má trému! ?! ?!

06.09.2023

Určite si pamätáte dopravnú nehodu na Staromestskej ulici na zastávke pri Zochovej ulici v Bratislave. Opitý vodič Dedeček poriadne šliapol na plyn a po vyjdení z podjazdu už nedokázal usmerniť svoj automobil do smeru cesty a na zastávke zabil na mieste piatich študentov. Tu v tomto prípade po vyjdení z podjazdu už nehrala opitosť vodiča hlavnú príčinu. Tá hrala prím [...]

šimečka, PS, progresívne slovensko

Urobíme všetko pre to, aby Fico nevládol, vyhlásil Šimečka

01.10.2023 09:56

Podľa lídra progresívcov existujú dve možné koalície. Rozhodujúce bude, ako sa k výsledkom postaví Hlas.

sanitka,

Centrom Ankary otriasla explózia, odpálil sa samovražedný atentátnik

01.10.2023 09:33, aktualizované: 10:43

K explózii došlo v blízkosti sídla tureckého parlamentu a ministerstva vnútra.

Robert Fico

BBC o Smere a voľbách na Slovensku: Vyhrala populistická promoskovská strana

01.10.2023 08:48

Svet si všíma voľby na Slovensku.

voľby 2023 centrála Smer Róbert Kaliňák

ONLINE: Najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj nesie podľa Čaputovej víťaz volieb. Hlasovanie z cudziny drvivo vyhrali progresívci

01.10.2023 08:40, aktualizované: 10:38

V Národnej rade bude sedem strán. Na predčasných parlamentných voľbách sa zúčastnilo 68,4 percenta voličov.