Založ si blog

Kiska: „Národná rada porušila ústavu a zlyhala veľmi škaredým spôsobom“

Nuž, keď tieto slová povie náš, ešte stále politický elév a onedlho absolvent päťročného učňovského štúdia na politika v Pionierskom paláci, tak to bude asi a teraz sa neviem rozhodnúť, či pravda, alebo nepravda. A to v nedeľňajšej relácii V politike v TA3 som počul viacero elévskych politických vyjadrení. Ak by to povedal skúsený politik, mali by tieto slová určite inú váhu. To bola jedna z nových dvoch nových informácii „reprízy“ relácie Na telo z Markízy spred týždňa. V súvislosti s jeho elánom o budúcej práci na čele strany a prevzatí moci  to zhodnotil politológ Baránek vo včerajších Novinách v TV JOJ ako  detinskosť a politický amaterizmus.

Už týždeň má náš prezident na stole osem kandidátov, na ústavných sudcov, z ktorých si nevybral ešte ani jedného. V siedmej hlave našej ústavy v článku 134 sa píše: „2) Sudcov ústavného súdu vymenúva na návrh Národnej rady Slovenskej republiky na dvanásť rokov prezident Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky navrhuje dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ktorých má prezident Slovenskej republiky vymenovať.“ Na ústavu je to veľmi nezrozumiteľne napísané.
Prezident dostal 8 mien kandidátov. Môže vybrať už minimálne štyroch, ale ústava mu nezakazuje vybrať aj šesť či všetkých osem ústavných sudcov. Chýba mi predložka z (ktorých má prezident SR vymenovať ) a aj polovičný počet, čím by bolo jasné, že iba polovicu z kandidátov môže vymenovať. No, náš prezident sa radšej obrátil na právnikov, či môže vymenovať z menšieho počtu, ako 18 kandidátov. Prečo asi, keď vyhlasoval ešte pred prvou voľbou, že bez okolkov sudcov vymenuje? No, v tom čase ešte neboli na svete ústavné sťažnosti na priebeh volieb. A mohlo by sa predsa stať, že výsledky volieb by už funkčný Ústavný súd anuloval a jeho favoritka Čaputová, ktorej verí, že ho omilostí z „pomsty Fica“, by musela zvádzať nový súboj o prezidenta, ako to bolo pred rokom v Rakúsku. Toto však nie je kumšt politika, ale špekulácia podnikateľa.

Ďalšou novou informáciou bolo, že počas týždňa sa počet 10 tisíc podporovateľov za jeden úvodný deň verbovacej stránky Kiskovej vznikajúcej strany, rozrástol o 15 000 podporovateľov. Ale už iba o 15 tisíc počas týždňa! A novina bola, že 15 tisíc ľudí chce aj pomôcť pri zakladaní strany. Dostal som však od známeho email. Napísal mi, že ho zrazu oslovil počítač z Kiskovej „slušnej“ stránky, aby ho podporil. On to v odpovedi zamietol, ale prišlo mu poďakovanie, že mu ďakujú, že podporil novo tvoriacu sa stranu. A ako poznám názor môjho známeho, tak určite nedobrovoľne. Nuž a tak nejako je to aj s prieskumami o dôveryhodnosti, ktorými sa prezident stále oháňa. Sebaklam a optimizmus o prevzatí moci je naozaj výrazná črta súčasného „nestraníckeho“ slovenského prezidenta, pripomínajúceho mi Sulíka v predchádzajúcich parlamentných voľbách.

Zaujal aj Kiskov radostný elán do práce v strane (z trojdňového pracovného z týždňa v kresle prezidenta). Redaktorka vtipne dodala, že sa asi (v Pionierskom paláci pri štúdiu na politika pozn.autora)  nudil.
Fantázia moderátora kladúceho otázky tentoraz utrpela, pretože všetky ostatné prezidentove vyjadrenia sme počuli už pred týždňom a tak verklíkové reči a opakujúce sa protikladné vyjadrenia prezidenta už nezaujali.
Pavel Jacz

Poslankyňa Tabaková svojou delovkou vyčarila z Bittej Ciganikovej Sibylu č. 2. Manipulácia v Markíze.

01.03.2023

Zase sme mali pred a počas víkendu silné aj slabé slovné pingpongy politických garnitúr. V piatok na TA3 v relácii Pozrime sa na to (mimochodom je to kópia relácie Máte slovo v Českej televízii uvádzanej skúsenou moderátorkou Jílkovou) sľubovala zostava zaujímavú slovnú prestrelku. Na jednej strane silná zostava spisovateľ Banáš, vysokoškolský učiteľ, komentátor a [...]

Naozaj máme zbytočné Migy? Nenávisť k Rusku. Osočovanie, klamstvá a zavádzanie, v médiach hustne. Špinavo čierna propaganda začala od štvrtka svietiť.

22.02.2023

Ten, kto pozeral vo štvrtok 16. februára spravodajské televízie musel byť zhrozený. Na spoločnej tlačovke dvoch slovenských USAjastrabov sa blysli ministri Naď a Káčer, ktorí sa neštítili používať ten najhubatejší slovník proti Rusku. Neviem, prečo si myslia, že naša „ohromujúca“ ženijne zameraná armáda sa dokáže brániť väčším a lepším armádam. [...]

Ak by sme Matoviča so Šipošom prirovnali k filmovým Blbému a Blbšiemu, asi by sa veľmi urazili!

15.02.2023

Po neúspešnom hlasovaní v parlamente dostal trnavský macher po nose. Poslanci mu neschválili 10 percentnú zľavu z poplatkov za služby štátu pre tých, ktorí sa zúčastnia na voľbách. A tak si neúnavne zmozgovaný a určite veľmi hladný Igorko sadol radšej do kúta, ako by sa navečeral a do rána vymyslel ďalšiu Maťonukleárku, ktorou ohúril na pondelňajšej tlačovke. [...]

Róbert Halák

Halák zle zapojil káble. Trestné stíhanie pre incident v NR SR zastavili

20.03.2023 10:25

O podaní trestného oznámenia informoval ešte vlani predseda parlamentu Boris Kollár.

požiar

Ničivé inferno: Plamene zničili v Nových Zámkoch kamión i halu. Škoda je miliónová

20.03.2023 10:12

Zasahovalo 38 hasičov s 12 kusmi techniky.

covid, nemocnica, koronavírus

Osoby s COVID-19 od pondelka nemusia zostávať v povinnej päťdňovej izolácii

20.03.2023 08:29

Pacienti by sa však mali, tak ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach, riadiť pokynmi lekára a liečiť sa doma.

Francúzsko štrajky

Macron chce, aby dôchodková reforma dokončila svoju demokratickú cestu

20.03.2023 07:26

Dôchodková reforma, ktorá má zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, vyvolala v krajine niekoľko vĺn masových protestov.