Založ si blog

Vianočný socializmus v televízii Markiza.

Mladí musia byť veľmi zmätení. V škole ich učia a v novinách im píšu o zločinnom socialistickom režime, internet je plný hanlivostí o socializme, o komunistickej ideológii, ktorá bola „uhnutá“, pokrivená, riadená a čo je zaujímavé, nie však nekvalitná. Najlepšie to dokumentovala počas Vianoc najsledovanejšia televízia Markíza, ktorá ako každoročne vsadila na rozprávky z čias socializmu. Veď Princeznú so zlatou hviezdou na čele odvysielala tieto sviatky tri či štyri krát. Tři oříšky pro popelku dva krát, rovnako aj Pyšnú princeznú, i Soľ nad zlato. Nechýbal ani Pacho – hybský zbojník, či Perinbaba. A zo sovietskej produkcie Mrázik. V STV dva krát zase Cisárov pekár a Pekárov Cisár. Markíza teda vsadila na osvedčenú socialistickú tvorbu. Nuž, asi nebola taká zlá, ako o nej mnohí tvrdia a známy je aj výrok po „nežnej“ už nežijúceho Mariána Labudu, ako musel svoju tvár prepožičiavať zločinnému režimu. Nuž, nemusel, ale faktom ostáva, že počas socializmu bol jedným z najobsadzovanejších hercov, ak nie najobsadzovanejším! Prečo asi? Hercom bol výborným, ale boli aj lepší! Zainteresovaní vedia prečo. Nakoniec sa ako gróf predstavil v Pachovi aj teraz na Vianoce.

Ale vráťme sa k rozprávkam. Tie boli v socializme dielami detských redakcií v Československej televízii v Prahe, v Brne, v Ostrave, v Bratislave i v Košiciach. Od čias Rybníčka detská redakcia v STV neexistuje. Jednoducho ju ako Generálny riaditeľ spolu so suitou krízového (skôr krížového pozn. autora)  manažmentu nezmyselne zrušil spolu dnes už nežijúcim Majstrom N, ako aj mnoho iných profesií a vyhodil z televízie namiesto lemplov profesionálov, na čo trpí z hľadiska kontinuity Slovenská televízia dodnes. Možno aj za to dostal titul Manažér roka!!!

Za 65 tokov existencie televízie v Československu vzniklo od roku 1953 do 1989 množstvo krásnych rozprávok pre deti. No tie vyššie spomínané sa kvalitatívne dostali na úplný piedestál. Nie je asi dospelého človeka, ktorí by spomínané prekrásne diela nevidel. Mnohokrát ako dieťa, ako rodič i ako starý rodič. A stále sú skvostami počas vianočných sviatkov, ktoré si rád pozrie každý. A na sledovanosť si teda prišla aj Markíza.

Asi v tomto novom režime, v tejto pseudodemokracii , v ktorej každý môže robiť všetko (napr. aj nelekár lekára, aj nevzdelanec ústavného činiteľa, starostu a pod.), v tejto oblasti nebude všetko také ružové, keď som počas celého času 30-tich rokov novej éry nezaregistroval ani jednu jedinú krásnu rozprávku, ktorá by zarezonovala tak, že by som si ju zapamätal tak dôsledne ako slová : „Já Kazisvĕt šestý, z boží vůle krála každoročne si ju pozrel na Vianoce. Žiaľ, nemáme takých výrazných hercov a scenáristov , ale máme povrchnosť a aj zase elektroniku i triky. No ani tie nezastúpia klasiku, krásnu tému, dopodrobna prepracované víťazstvo dobra nad zlom. Asi to bude v tom, že dnes scenáristovi nikto neoponuje. Ak zoženie režiséra a ten producenta s peniazmi, tak sa ide do práce. Lenže jeden mozog nie je viac, ako viac rozumov. Áno, počas socializmu do scenárov vstupovali a zasahovali nadriadení a aj ideológovia strany. Tí však strážili nie dej, ale chorobne možné záblesky kapitalizmu, čím mnohokrát nezmyselne uškodili dielu. Niekedy hľadali v somarine politikum. No tým, že scenáristovi i režisérovi oponovali viacerí nadriadení – teda zväčša ostrieľaní profesionáli v televízii, dostávalo dielo podľa hesla : „Viac hláv, viac rozumu“! punc vysokej kvality., ale najmä krásy. Ja stále len dúfam, že sa dožijem toho, že pokračovanie Perinbaby bude aspoň konečne takým pokračovateľom československej tradície fantastických rozprávok, ktorú si rád pozriem každé Vianoce.

Pavel Jacz

„Grácie“ Remišová a Bittóová-Cigániková vytýkali Kollárovi porušenie koaličnej zmluvy. To má prvky despotizmu a diktatúry.

13.05.2021

Včera sa zase okato ukázalo, ako to tu riadi od svojho základu dnešná nesúrodá vládna koalícia. Ako považuje, občanov za volov, ktorí ich zaujímajú najmenej i napriek tomu, že by išlo o ich blaho. Kollár so svojou partou chcel podporiť nový a myslím si, že rozumný zákon z dielne Hlas – SD o jednorázovej pandemickej podpore všetkých nezaopatrených deti sumou 300 €. [...]

Ako si ministerka Kolíková natrúsila do vlastných úst!

11.05.2021

Ako vieme, hlasovanie o jej zotrvaní na ministerskom kresle vyšlo v jej prospech, ale nie celkom jednoznačne i napriek tomu, že to predpovedal redaktor JOJ-ky Petrus, ktorý ako povedal včera v Novinách TV JOJ divákom, nezostane do konca nočného odvolávania, pretože víťaz dlhého tenisového zápasu je jasný a navyše svojim deťom sľúbil, že si spolu pozrú rozprávku Pat a Mat. [...]

Zábavné odstúpenie Šeligu a Žitňanskej z funkcií je na hurónsky smiech. Droba však vyložil vyššie eso!

07.05.2021

Nebudem spomínať Šeligove silné slová o SMER-áckej mafii, o zločincoch z tejto partie a dodržiavaní predpisov, nariadení a zákonov. To všetci poznajú. Tento politický zelenáč dostal hneď na úvod vysokú politickú funkciu a má len sebavedomé silné plamenné reči o morálke, ktoré si doniesol z tribún. A po tom, čo ho odhalili pri porušení zákazu vychádzania, sa pred [...]

Košice koronavírus odbery mesto armáda

Vláda už nebude potrebovať núdzový stav, aby niečo prikázala

14.05.2021 12:26

Niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie budú môcť byť prijaté nielen v núdzovom stave alebo vo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii.

DOD: Ústavný súd SR

Väzba advokáta Ribára bola protizákonná, rozhodol Ústavný súd. Sedí 20 mesiacov

14.05.2021 12:07

Ústavný súd nariadil bezodkladne prepustiť advokáta Martina Ribára. Je vo väzbe podľa Advokátskej komory len preto, že si riadne vykonával svoju advokátsku činnosť.

Milan Ftáčnik

Odišiel nám Milan Ftáčnik

14.05.2021 11:22

GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Raz sa mi Milan priznal: Ja vôbec nerozumiem vtipu. Ale viem vysvetliť, prečo je to smiešne.

Bratislava Vajnory očkovacie centrum

PCR testy potvrdili menej než tristo infikovaných. Pribudlo takmer 20-tisíc zaočkovaných

14.05.2021 10:08, aktualizované: 10:32

Počet hospitalizovaných s covidom alebo podozrením naň opäť klesol. Počet obetí v dôsledku koronavírusu sa zvýšil o 33.