Založ si blog

Vianočný socializmus v televízii Markiza.

Mladí musia byť veľmi zmätení. V škole ich učia a v novinách im píšu o zločinnom socialistickom režime, internet je plný hanlivostí o socializme, o komunistickej ideológii, ktorá bola „uhnutá“, pokrivená, riadená a čo je zaujímavé, nie však nekvalitná. Najlepšie to dokumentovala počas Vianoc najsledovanejšia televízia Markíza, ktorá ako každoročne vsadila na rozprávky z čias socializmu. Veď Princeznú so zlatou hviezdou na čele odvysielala tieto sviatky tri či štyri krát. Tři oříšky pro popelku dva krát, rovnako aj Pyšnú princeznú, i Soľ nad zlato. Nechýbal ani Pacho – hybský zbojník, či Perinbaba. A zo sovietskej produkcie Mrázik. V STV dva krát zase Cisárov pekár a Pekárov Cisár. Markíza teda vsadila na osvedčenú socialistickú tvorbu. Nuž, asi nebola taká zlá, ako o nej mnohí tvrdia a známy je aj výrok po „nežnej“ už nežijúceho Mariána Labudu, ako musel svoju tvár prepožičiavať zločinnému režimu. Nuž, nemusel, ale faktom ostáva, že počas socializmu bol jedným z najobsadzovanejších hercov, ak nie najobsadzovanejším! Prečo asi? Hercom bol výborným, ale boli aj lepší! Zainteresovaní vedia prečo. Nakoniec sa ako gróf predstavil v Pachovi aj teraz na Vianoce.

Ale vráťme sa k rozprávkam. Tie boli v socializme dielami detských redakcií v Československej televízii v Prahe, v Brne, v Ostrave, v Bratislave i v Košiciach. Od čias Rybníčka detská redakcia v STV neexistuje. Jednoducho ju ako Generálny riaditeľ spolu so suitou krízového (skôr krížového pozn. autora)  manažmentu nezmyselne zrušil spolu dnes už nežijúcim Majstrom N, ako aj mnoho iných profesií a vyhodil z televízie namiesto lemplov profesionálov, na čo trpí z hľadiska kontinuity Slovenská televízia dodnes. Možno aj za to dostal titul Manažér roka!!!

Za 65 tokov existencie televízie v Československu vzniklo od roku 1953 do 1989 množstvo krásnych rozprávok pre deti. No tie vyššie spomínané sa kvalitatívne dostali na úplný piedestál. Nie je asi dospelého človeka, ktorí by spomínané prekrásne diela nevidel. Mnohokrát ako dieťa, ako rodič i ako starý rodič. A stále sú skvostami počas vianočných sviatkov, ktoré si rád pozrie každý. A na sledovanosť si teda prišla aj Markíza.

Asi v tomto novom režime, v tejto pseudodemokracii , v ktorej každý môže robiť všetko (napr. aj nelekár lekára, aj nevzdelanec ústavného činiteľa, starostu a pod.), v tejto oblasti nebude všetko také ružové, keď som počas celého času 30-tich rokov novej éry nezaregistroval ani jednu jedinú krásnu rozprávku, ktorá by zarezonovala tak, že by som si ju zapamätal tak dôsledne ako slová : „Já Kazisvĕt šestý, z boží vůle krála každoročne si ju pozrel na Vianoce. Žiaľ, nemáme takých výrazných hercov a scenáristov , ale máme povrchnosť a aj zase elektroniku i triky. No ani tie nezastúpia klasiku, krásnu tému, dopodrobna prepracované víťazstvo dobra nad zlom. Asi to bude v tom, že dnes scenáristovi nikto neoponuje. Ak zoženie režiséra a ten producenta s peniazmi, tak sa ide do práce. Lenže jeden mozog nie je viac, ako viac rozumov. Áno, počas socializmu do scenárov vstupovali a zasahovali nadriadení a aj ideológovia strany. Tí však strážili nie dej, ale chorobne možné záblesky kapitalizmu, čím mnohokrát nezmyselne uškodili dielu. Niekedy hľadali v somarine politikum. No tým, že scenáristovi i režisérovi oponovali viacerí nadriadení – teda zväčša ostrieľaní profesionáli v televízii, dostávalo dielo podľa hesla : „Viac hláv, viac rozumu“! punc vysokej kvality., ale najmä krásy. Ja stále len dúfam, že sa dožijem toho, že pokračovanie Perinbaby bude aspoň konečne takým pokračovateľom československej tradície fantastických rozprávok, ktorú si rád pozriem každé Vianoce.

Pavel Jacz

Poslankyňa Tabaková svojou delovkou vyčarila z Bittej Ciganikovej Sibylu č. 2. Manipulácia v Markíze.

01.03.2023

Zase sme mali pred a počas víkendu silné aj slabé slovné pingpongy politických garnitúr. V piatok na TA3 v relácii Pozrime sa na to (mimochodom je to kópia relácie Máte slovo v Českej televízii uvádzanej skúsenou moderátorkou Jílkovou) sľubovala zostava zaujímavú slovnú prestrelku. Na jednej strane silná zostava spisovateľ Banáš, vysokoškolský učiteľ, komentátor a [...]

Naozaj máme zbytočné Migy? Nenávisť k Rusku. Osočovanie, klamstvá a zavádzanie, v médiach hustne. Špinavo čierna propaganda začala od štvrtka svietiť.

22.02.2023

Ten, kto pozeral vo štvrtok 16. februára spravodajské televízie musel byť zhrozený. Na spoločnej tlačovke dvoch slovenských USAjastrabov sa blysli ministri Naď a Káčer, ktorí sa neštítili používať ten najhubatejší slovník proti Rusku. Neviem, prečo si myslia, že naša „ohromujúca“ ženijne zameraná armáda sa dokáže brániť väčším a lepším armádam. [...]

Ak by sme Matoviča so Šipošom prirovnali k filmovým Blbému a Blbšiemu, asi by sa veľmi urazili!

15.02.2023

Po neúspešnom hlasovaní v parlamente dostal trnavský macher po nose. Poslanci mu neschválili 10 percentnú zľavu z poplatkov za služby štátu pre tých, ktorí sa zúčastnia na voľbách. A tak si neúnavne zmozgovaný a určite veľmi hladný Igorko sadol radšej do kúta, ako by sa navečeral a do rána vymyslel ďalšiu Maťonukleárku, ktorou ohúril na pondelňajšej tlačovke. [...]

covid, nemocnica, koronavírus

Osoby s COVID-19 od pondelka nemusia zostávať v povinnej päťdňovej izolácii

20.03.2023 08:29

Pacienti by sa však mali, tak ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach, riadiť pokynmi lekára a liečiť sa doma.

Francúzsko štrajky

Macron chce, aby dôchodková reforma dokončila svoju demokratickú cestu

20.03.2023 07:26

Dôchodková reforma, ktorá má zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, vyvolala v krajine niekoľko vĺn masových protestov.

Putin

Putin: Rusko je otvorené politickému a diplomatickému riešeniu ukrajinskej krízy

20.03.2023 07:10

Poznamenáva tiež, že budúcnosť mierového procesu závisí od vôle začať "zmysluplnú diskusiu s ohľadom na súčasnú geopolitickú realitu".

Banka lásky, izba Maríny, Banská Štiavnica

Marínin dom zničil oheň, jej obrazu sa zázračne nedotkol. Obnova Štiavnice môže trvať roky

20.03.2023 06:00, aktualizované: 08:35

Skaza, ktorú v Banskej Štiavnici narobil oheň, vháňa slzy do očí. Najviac utrpela Banka lásky, kde požiar vznikol. Obraz Sládkovičovej múzy, ktorá tam žila, však nezhorel.