Založ si blog

Naozaj potrebujeme aj amorálnu voľbu poštou zo zahraničia! ?! ?

Môj sused vnuk významného umelca, ktorého pozná azda každý Slovák, hneď po absolvovaní vysokej školy odišiel ešte za Mečiara (ako mi povedal, práve kvôli nemu – super dôvod!) pracovať do zahraničia. Dnes sa mu dobre darí v Kanade a Slovensko navštevuje raz do roka vždy počas leta, keď navštívi svojich rodičov. Aj teraz je tu. Keď som išiel v noci venčiť svojho štvornohého Sultána, sused sa vracal domov po stretnutí s kamarátmi a pustili sme sa do reči ako vždy. Pýtam sa ho: „Volil si poštou?“ Sused: „Samozrejme!“ A hneď som sa pýtal či PS, tak jeho neistá odpoveď mi bola jasná. A tak som sa ho opýtal, prečo volil? A on, aby tu nastali lepšie pomery. Moja otázka hneď smerovala na jeho návrat na Slovensko v dôchodku. A odpoveď bola záporná: „ Ani v dôchodku!“  A tak som sa pýtal už vlastne Kanaďana, prečo volil v krajine, s ktorou nemá už okrem rodičov v dôchodkovom veku a pohádaného brata nič spoločné? Jeho odpoveď: „Aby ste sa mali lepšie!“ Nuž, pre človeka, ktorý sledoval pri emigrácii iba svoje egoistické ekonomické záujmy a vykašlal sa na svoju vlasť, je zrazu život ostatných v krajine, ktorú využil na bezplatné vysokoškolské vzdelanie, za ktoré jej svojou prácou nevrátil ani korunu, životná úroveň cudzích to najdôležitejšie. Hotový samaritán! Pre neho ako Kanaďana, ktorý na moju otázku, aký dôvod mal na to, aby odišiel, odpovedal: „A to som tu mal ostať za Mečiara?“!!! A moje asociácie to preložili : A to som tu mal zarábať žobračenku?

Žiaľ takýchto, čo zbabelo zdrhli a nebojovali tu, je zrazu veľká časť z toho rekordného počtu vyše 70 tisíc (Rovnako, ako tí zbabelí nevlastenci s vidinou peňazí, ktorí nemuseli a emigrovali za socializmu a po nežnej sa sem chodili predvádzať s veľkými hubami, s drahými autami a oblečením, aby dali najavo, ako si žijú), ktorí sa prihlásili k voľbe zo zahraničia. Sused číta o Slovensku asi Kanadského Slováka s príspevkami pravdepodobne Šimečku staršieho a jeho súputníkov, ako som ich čítal v Americkom Slovákovi v rokoch 2013-2015, kde boli články vyložene smerované proti vtedy vládnucemu Ficovi a okydávanie Slovenska z pera tohto dlhoročného antislovenského kaviarenského novinárskeho pisálka.

Vrátim sa však k hlavnej téme. Osobne si myslím, že je to amorálne, aby sa ľudia, ktorí tu neplatia dane, ani sociálne odvody a sú už občanmi iných krajín, miešali do života Slovákov, len preto, že pochádzajú zo Slovenska. Veď im je to jedno, či tu vládne Fico, Matovič alebo Kim, Putin či Biden. So Slovenskom ich viažu iba rodinné a kamarátske vzťahy a pôvod. Nič viac, nič menej. Ako sa vraví Slovensko majú inak na „háku.“ Nech si volia v krajine, v ktorej je aj predseda vlády homosexuál a nech tam ovplyvňujú progresívnu politiku, lebo si ju tam užívajú. Nevidím ani štipku zodpovednosti za Slovensko od týchto ľudí, ktorí zanevreli pre svoj vlastný ekonomický egoizmus na všetko, čo tu mali. Ako som počul voliči sú aj z tých pre nás exotických častí sveta ako Bermudy, Nový Zéland, juh Afriky i Latinskej a Južnej Ameriky. Zrazu sú z nich absolútni vlastenci ako šéfa nadácie Srdcom doma pána Zuba, ktorý po internete oboznamoval tých, čo nemali o možnosti voliť zo zahraničia ani šajnu (Zadarmo to určite nerobil!). On síce pôsobí v Česku, ale mnohí ďalší sú v krajinách, kde informácie zo Slovenska majú len sem tam sprostredkovane. A to je ten háčik, na ktorý poukazujem. A nostalgické návštevy raz za rok, dva, tri by nemali byť tou výsadou mať možnosť voľby a zasahovať do záležitostí pre nich už cudzieho štátu.

Samozrejme, že do tejto kategórie neradím tých, ktorí len dočasne pracujú v zahraničí a živia tu svoju rodinu, platia si zdravotnú a sociálnu povinnosť. U tých je to v poriadku a majú iné informácie o tom, s čím a s akými skutočnými problémami Slovensko zápasí a kto ponúka tú najlepšiu budúcnosť. Ale toto je už záležitosť novej vlády skorigovať tento odsek volebného zákona a zakázať voľbu zo zahraničia tým, čo majú trvalé bydlisko v zahraničí a zároveň neplatia na Slovensku zdravotné a sociálne odvody.

Naozaj mi pripadá táto všeobecná voľba slovenského parlamentu zo zahraničia ako tvrdá amoralita len v prospech istého okruhu politických strán, ktoré majú dobrý zahraničný PR a sa samo nazývajú demokratické, ktoré zahraničné média tvrdo ovplyvňujú svojimi názormi a bludmi, ktoré sa vôbec nezhodujú so skutočnosťou. Do týchto chvíľ sa vrátilo vyše 40 tisíc obálok. Vzhľadom na dlhodobejšie uskladnenie volebných hlasov v zastaranej forme voľby poštou v obálkach sa núkajú viaceré možnosti s ich manipuláciou. Uvidíme, aké budú výsledky práve z tejto časti voličského spektra, ak ich vôbec zverejnia.

Pavel Jacz

Trinásť zhavranelých študentov žurnalistiky sa pred Úradom vlády SR. „predstavilo“.

21.11.2023

Pondelňajší protest mojich nasledovníkov ma presvedčil, že budúcnosť slovenskej žurnalistiky nevyzerá ružovo. Aj ja som študoval na Katedre žurnalistiky UK a poznám aj kolegov o rok, dva, tri starších i mladších. Ale také prázdno ducha, ako som počul z úst protestujúcich študentov pred Úradom vlády SR som od svojej generácie kolegov nezažil. Neexistoval medzi mojimi [...]

Niektoré média hlavného prúdu a žltá tlač sú po novom zatiaľ v ofsajde. Zostanú v ňom?

04.11.2023

Vyše tri a pol roka najzúrivejších útokov na opozíciu a predtým ešte dlhodobo aj na koalíciu vyústili po voľbách do izolovanosti. Tri a pol roka sme čítali, počúvali a videli niekedy absolútne klamstvá. Poslanca Blahu za SMER pre jeho názory televízne a rozhlasové diskusné relácie mainstreamu absolútne ignorovali. Dokonca, keď raz prišiel ako náhrada do Slovenského [...]

Sulíkova liberálna taľafatka: „Treba vedieť, kedy odísť“! Naozaj pán Sulík?

25.10.2023

Zo života poznáme mnoho prípadov, keď slovenský inžinier ekonómie, alebo pre spoločnosť zbytočný doktor politológie pracuje v zahraničí zväčša v západnej Európe ako inštalatér, chovateľ koní, kuchár, barman, vytieračka zadníc či doručovateľ kuriérskej služby. Kladieme si otázku, prečo musí Slovák opustiť rodnú zem a ísť pracovať inam a nahrádzajú ich z [...]

fico, pellegrini

Najviac ľudí dôveruje z novej vlády Pellegrinimu, Fico až na štvrtom mieste

30.11.2023 22:48

Premiérovi Robertovi Ficovi dôveruje 40 percent a nedôveruje 54 percent opýtaných, ukázal prieskum.

PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko

Vládna koalícia sa dohodla na návrhu budúcoročného rozpočtu

30.11.2023 22:02, aktualizované: 22:16

Návrhy vláda prerokuje hneď v pondelok, Národná rada môže o nich začať rokovať v stredu.

lekaren, liek, choroba, lieky

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

30.11.2023 21:39

Dôvodom neohlásenej inšpekcie boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.