Sčítanie ľudu je obyčajná fraška na otravovanie ľudí.

25. februára 2021, paje, Nezaradené

Ten, kto už vyplňoval v týchto dňoch nezmyselný dotazník štatistického úradu sa musel diviť. „Neanonymný“ dotazník (rodné číslo, ktoré majú všetky štátne inštitúcie zaregistrované spolu s vašou identifikáciou o Vás prezradí všetko). Všetko, načo sa elektronické zrátanie obyvateľov na Slovensku pýta, neprinesie žiadnu novú informáciu pre inštitúcie.

Vezmime si to od základu po otázkach a z pohľadu, čo o nás vie štát.

Moje rodné číslo je mojou identifikáciou. Preto existuje také niečo ako GDPR. Teraz ho musím vpísať do úvodu, ktoré systém okamžite skontroluje. Ak zadám zlé číslo (vyskúšal som si to), vypíše mi, že som nezadal správne rodné číslo! To znamená, že nasledujúce údaje, na čo sa štát pýta v dotazníku má vo svojich registroch.

Trvalý pobyt a prechodný pobyt má polícia, samosprávy , sociálna i zdravotná poisťovňa a mnohé ďalšie štátne inštitúcie, nehovoriac o firmách, ktoré s databázami pokútne obchodujú.

Asi jediná relevantná otázka, či som býval niekedy mimo Slovenska viac ako 12 mesiacov. Ale aj o tomto musí mať informácie Európsky systém, ak som bol mimo EÚ. A prepojenie so štátmi EÚ? Myslím si, ži si predsa vymieňajú informácie. Aspoň to tak tvrdia.

S kým bývam? Ak s rodinnými príslušníkmi, tak má o tom informácie polícia i obecný úrad podľa trvalého bydliska, ak s podnájomníkmi na čierno, tak ich určite nezahlásim, ak za nich platím daň, tak je táto informácia na daňovom úrade.

Kde som sa narodil je nemenné a je len na overenie. Vďaka rodnému číslu to štát vie.

Kedy som uzavrel posledné manželstvo? Vie o tom obecný úrad,fara,sociálna poisťovňa,aj či mám deti,koľko ich vyživujem.

Aj najvyššie vzdelanie majú vo svojich databázach štátne úrady a školy. Azda by bola relevantná otázka, či som dokončil nejaké štúdium za posledných desať rokov.

Akú mám profesiu? Dnes môžem byť vyučený obuvník, zajtra podnikateľ v kaderníctve a nakoniec minister, alebo včera som bol maliar, dnes som poradca poslanca a zajtra budem zametať ulice. Pri dnešnej fluktuácii tento údaj má iba momentálnu hodnotu zo dňa 1.1.2021. Nemá teda relevantnú informáciu, s ktorou sa dá pracovať.

Akú mám národnosť? Pred 10-timi rokmi som to vypisoval do dotazníka. Je to teda nemenné.

Aký je môj materinský jazyk som rovnako vypisoval pred desiatimi rokmi. Rovnako je to nemenná položka.

A tak sa pýtam, načo je pri takýchto nič nové neprinášajúce takéto otravovanie s vyplňovaním?

Aké mám náboženské vyznanie? Ak niekto v niečo verí, tak ku konvertovaní prichádza naozaj len v zanedbateľných desatinových prípadoch percenta z celkového počtu.

Stačí, aby vyplnili takýto dotazník iba tí, ktorí pred desiatimi rokmi nevypĺňali dotazník.

Prakticky všetky informácie má štát.

Viem, nie je u nás už plánované hospodárstvo, alebo aspoň sa tak aj veľké firmy tvária, i keď to nie je pravda. Každá firma má svoje dlhodobé ciele, len sa tomu nevraví päťročnica.

Žiaľ, chýbajú mi otázky, na veľkosť bytu, priemerný príjem (verím, že by to zostalo utajené a anonymné), počet áut a ich využívanie, počet bytov, domov vo vlastníctve dátuum čiastočnej či celkovej rekonštrukcie (len to by asi tí, ktorí nakradli ignorovali, ako to bolo za Mikloša s majetkom nad 1,5 milióna korún nadobudnutého počas dvoch rokov.), vybavenie bytov (počet izieb, počet metrov štvorcových, počet televízorov, práčok, umývačiek, či mám v byte WC, kúpeľňu atď. by zase odkrylo skutočnú životnú úroveň Slovákov, ale o to asi nie je záujem. A mnoho ďalších informácií, ktoré by boli nápomocné k plánovaniu infraštruktúry štátu. Žiaľ, toto sa nedozvieme rovnako, ako sa nedozvieme o bezdomovcoch, ktorých rok, čo rok narastá , o marginalizovaných osadách, ktoré majú nejaké zrátúvanie obyvateľstva zakopané niekde medzi odpadkami a v žumpách a budú chýbať aj údaje od mnohých dôchodcov, ktorí o počítačoch ani netušia.

A tak sa teda pýtam, načo je nám táto otravovacia šaškárina, keď má štát skoro všetky údaje, na ktoré sa pýta? Mne vychádza z toho, že iba preto, aby si niekto vykázal činnosť a zaplatil súkromnej firme za celý softvér na zrátanie obyvateľstva. Aká je vôbec digitalizácia Slovenska, keď sa štát musí strápňovať, že nemá základné údaje v databázach o svojich obyvateľoch.

Pavel Jacz