Čo sú to za „nadposlanci“ Baránik, Zamanová, Dostál a Drdúl?

16. novembra 2020, paje, Nezaradené

V sobotňajších (14.11.20) televíznych novinách TV Markiza sa v jednej z reportáží redaktorka Töröková venovala avizovanému zbieraniu podpisov na referendum o skrátení volebného obdobia – teda o skončení Matovičovej vlády a vypísaní nových parlamentných volieb. Počuli sme možné kroky k tejto téme o HLASu i SMERu. Redaktorka pripustila možnosť, že by sa referendum skončilo s výsledkom skrátenia volebného obdobia, čomu pri slovenskej obľúbenosti účasti na referendách nedávam veľkú šancu na úspech. No, ale pripusťme, že by sa to podarilo. Redaktorka oslovila v parlamente štyroch poslancov. Tri „hviezdy“ vládnej koalície Baránika, Zemanovú, Dostála a Drdula neznámeho OĽaNOára z Trnavy.

Prví traja sa verejne vyjadrili, že by nezahlasovali za ústavný zákon o skrátení volebného obdobia i napriek výsledku referenda. Na otázku redaktorky Törökovej, či by sa poslanci cítili byť zaviazaní výsledkom referenda odpovedali nasledovne: Baránik: „Nie nebol, pretože ústava hovorí jasne, aký dlhý je mandát.“, Zemanová: „Myslím si, že nie.“, Dostál: „Neviem si predstaviť, ako by niekto prinútil poslancov hlasovať v rozpore so svojím presvedčením“ a Drdul : „V tomto prípade by som sa necítil byť viazaný výsledkom referenda, pretože nemám pocit, že by naša vláda robila krajne niečo zlé a nespravodlivé, že by to odôvodňovalo skrátenie volebného obdobia ústavným zákonom.“

Pri týchto vyjadreniach mi skoro zabehlo a dobre, že som sedel. Títo štyria exotoposlanci dokumentovali svoju nadradenosť systému demokracie. Ja sa pýtam, spomínaných štyroch lepšoľudí : Je 150 poslancov viac, ako výsledky národného referenda, v ktoré vyjadruje vôľu národa?

Je vôbec možné, že sa takáto poslanecká chamraď neuznávajúca základy demokracie vôbec nachádza v parlamente? Poslanci majú slúžiť ľudu a nie nerešpektovať jeho vôľu. Myslím si, že by si mali poriadne preštudovať Ústavu SR, kde sa v článku 98 píše:

1) Výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

2) Návrhy prijaté v referende vyhlási Národná rada Slovenskej republiky rovnako ako zákon.

Na tomto princípe priamej demokracie sa odvíja život vo Švajčiarsku a len nedávno ohlásil prechod na tento systém aj rakúsky kancelár Kurz.

Ešte, že predseda poslaneckého klubu OĽaNO Šipoš považuje výsledky referenda ako povinnosť poslancov to potvrdiť hlasovaním.

Žiaľ, poslanci Baránik (SaS), Zemanová, (SaS), Dostál (z mini straničky OKS, ktorá by sa samostatne nikdy nedostala do parlamentu a je na kandidátke SaS) a Drdul (OĽaNO) takéto posuny európskych štátov celkom zatracujú a absolútne ignorujú základné princípy demokracie, len preto, že sa im to hodí do velikášskeho diktátorského princípu vládnutia a samozrejme každomesačného prísunu mnoho „evrýčok“ do vrecák za pohodlné pracovné nasadenie.

Výsledky platného referenda sú nadradené všetkým aktom demokracie. Referendum je najvyššou formou demokracie a podľa Ústavy SR nemôže zasahovať iba do základných práv a slobôd, daní, odvodov a do štátneho rozpočtu. Čo dodať na záver? Diktátorstvo a nadradenosť začala prerastať nielen do našej vlády, ale aj jej nadriadenému orgánu parlamentu!!!

Pavel Jacz