Založ si blog

Ani premiér Pellegrini nemá rád stratifikáciu. A ja ani inklúziu.

Na včerajšej tlačovej besede sa vyjadril náš predseda vlády, že nemá rád a nechce používať termín stratifikácia a preto bude tomu to procesu hovoriť zmena k lepšiemu. A plne s ním a s tým súhlasím. Pretože mi stratifikácia v zdravotníctve, ktorú od ministerky ako ovce prebrali všetci novinári, nič nehovorí. Ibaže by sme ľudí charakterizovali ako chrobač, alebo sadivo, ktoré tým možno zasiahnuť preskupením pôdy.

Ja totiž stále neviem, čo má stratifikácia spoločné so zdravotníctvom. S týmto termínom prišla naša veľmi vzdelaná ministerka zdravotníctva Kálavská. Keďže termín stratifikácia v zdravotníctve bol pre mňa novinkou (ale znie to naozaj dobre a tajomne) chcel som vedieť presne, čo tento termín znamená v zdravotníctve. Hľadal som ho v slovníkoch.

V anglickom slovníku znamená slovo stratification 1. rozvrstvenie, 2. stratifikáciu a 3. vrstvenie – teda tri významy.

Takže preklad jedného z nich  do slovenčiny je v poriadku. Ale čo znamená stratifikácia. Je to cudzie slovo, takže ideme hľadať v slovníkoch cudzích slov .

A tu máme vysvetlenie – 1. vrstvenie hornín, 2. vkladanie vo vrstvách, 3. rozvrstvenie napr. spoločnosti, 4. ukladanie semien vo vlhkom piesku, aby intenzívnejšie klíčili.

V ďalšom slovníku:1.  1. rozvrstvovanie, rozvrstvenie, zvrstovanie, zvrstvenie, 2. geol. ukladanie usadeninových vrstiev, navrstvovanie, 3. poľnohospod. špeciálne uloženie semien(medzi vrstvami piesku) na urýchlenie klíčenia.

A teraz si vyberte. Ani jedno vysvetlenie neurčili zdravotníctvu a nesúvisí s ním! Ibaže budeme zdravotníctvo považovať za poľnohospodárstvo, alebo spoločnosť (len neviem akú, či spoločnosť, ako národ, alebo akciovú spoločnosť, prípadne spoločnosť ľudí, spolky atď.). A s tým sa naozaj nedá súhlasiť.

Nič nové u lekárov. Od nich počujeme jeden cudzí výraz za druhým – najmä latinské názvy. Takže hľadal som aj v latinskom slovníku. Také cudzie slovo nie je, ale podľa piatich úvodných hlások som našiel iba termín strategema (podrobenie).

Ďalší termín zase vložila do obehu rovnako veľmi vzdelaná ministerka Lubyová. A tou je inklúzia v školstve.

Čo to vlastne znamená? Použijeme rovnaké skúmanie v latinskom slovníku sme sa dopátrali podľa úvodných štyroch hlások iba k slovu inclinatio (náklonnosť). V anglickom slovníku znamená inclusion – 1. zahrnutie, 2. započatie, 3. obsiahnutie, 4. inklúzia, 5, vtrúsenie a 6, zápočet(zarátanie).

V slovníku cudzích slov znamená inklúzia: 1. uzavretie, uzáver, 2. biol. drobné teliesko v plazme buniek pri vírusovej chorobe, tkanivový útvar v inom tkanive, alebo orgáne, uzavretie, 3. geol. uzavretie, uzavrenina, 4. lej. cudzia látka (plyn, troska a pod.) v odliatku

A tak sme slovo inklúzia našli. aj v ďalšom slovníku cudzích slov: 1. Vzťah medzi triedami, množinami vyjadrovaný slovami „je podmnožinou“ 2. uzavrenina v bunke obsahujúca zásobné látky, farbivá a anorganické kryštalické látky, 3. cudzorodá hmota v hornine alebo v neraste.

Ale môže to byť aj endocytus 1. endocyt, 2. útvar vnútri bunky, 3 inklúzia v bunke. O prispôsobovani sa potrebám každého žiaka ani slovko, ibaže by množina znamenala žiak!

Kladiem si otázku prečo inklúzia a nie synonymný výraz endocytus v školstve? Veď to je oveľa tajomnejšie, aby tomu rovnako nikto nerozumel, ale znie to lepšie. Endocytus nemocníc – nie je to krásne spojenie?

To, že lekári používajú nespisovné slová a 80% z nich nám napíše do lekárskej správy z vyšetrenia po česky doporučujem (Ani sa nečudujem moderátorovi Šarkanovi, že dva krát za sebou použil v JOJ-kárskej smskovej súťaži asi pred 10-timi dňami slovo doporučujem. Asi chodí často po lekároch) a nie po slovensky odporúčam, som si už zvykol, ale nezvyknem si na nezmyselné slová stratifikácia a inklúzia. Možno ma niekto poučí, prečo naše dve ministerky začali používať tieto pre drvivú väčšinu Slovákov nezrozumiteľné termíny. Ale hlavne, že Jožko z Očovej povie Vinckovi z Vištuku: „Jóži, veď choď s tou zlomenou rukou do stratifikovanej nemocnice. Tam Ti ju opravia!“ A Jóži odíde, síce nevie kam, lebo ani na jednej nebude napísané stratifikovaná nemocnica, ale veď to je nepodstatné, že ju bude hľadať poriadne dlho.

A v používaní takýchto múdrych slov sa naši politici predháňajú a potom chcú, aby im rozumel národ?

Pavel Jacz

Prokurátor Šanta nám predvádza „hon na dvoch čarodejníkov“ Bude z neho Čižnárov nástupca?

12.09.2019

To, čo sa deje okolo procesu o televíznych zmenkách, slovenská žurnalistika asi nezažila a ani s Lexom, ani s nebankármi to nebolo také horúce. Všetci chcú vidieť „visieť Kočnera s Ruskom viac »

Sulík a Matovič sú žijúce Kočnerove obete, zaujali aj Pellegriniho vzdor a Čaputovej kontext a konzistentnosť.

09.09.2019

Po minulotýždňových debatách sme zase múdrejší a prekvapenejší! Kočnerovi vyvrheli sú vraj podľa dvoch obetí - politikov z titulku Šufliarsky, Vanek a bezmobiloví Jankovská, Haitová, viac »

Výprask od Chorvátov nám možno otvorí oči. A možno aj nie.

08.09.2019

Futbalový zápas roka môžeme premenovať na antizázrak roka. Prehrali sme o štyri góly, ale ak by sme prehrali 0:9, prípadne aj 0:10 nikto by nemohol povedať aj najmenšie ň. 31 striel na našu viac »

Turecko Rusko S-400 dodávka protivzdušná obrana, lietadlo

Rusko dodalo Turecku druhú batériu systému protivzdušnej obrany S-400

15.09.2019 17:56

Vojenské vzťahy Turecka s Ruskom sú predmetom znepokojenia zo strany Severoatlantickej aliancie.

jurčovič, počasie

Po peknom týždni škaredý. Zo severu príde rozsiahla oblačnosť!

15.09.2019 17:13

Rozlúčte sa s mariánskym letom.

02-03 danko pelle2 pilc 4x

Danko je za pochod za život, Pellegrini je so zákonom o interrupciách spokojný

15.09.2019 17:02

Predseda parlamentu bude o zmene zákona o umelom prerušení tehotenstva ešte so svojimi kolegami v parlamente komunikovať.

lode, Dunaj

Dunaj ako cestu vidí každý inak

15.09.2019 17:00

Na Dunaji v Bratislave možno z času na čas vidieť loď naloženú autami, ako ide ďalej na západ. Autá zo Slovenska sa však na nej nevezú.