Už 28 rokov často počúvame v mainstreame tendenčné klamstvá

20. novembra 2017, paje, Nezaradené

Každý rok si pripomíname nežnú revolúciu a k nej hodnotiace materiály, ako bolo. Bol som priamo pri zrode 16. novembra a bezo mňa by ste obrázky v televíziách zo 16. novembra 1989 a následných dní asi nevideli. A tak mám čo k tomu povedať. Aj pred revolúciou som kritizoval nešváry a ako redaktor Televíznych novín a nestraník som nikdy neskĺzol ku klamstvu a prekrúcaniu faktov. Neinklinoval som k strane, ale k dobru. Preto som dnes rozčarovaný nad klamstvami, ktoré počúvam o socializme, ako o strašiaku. Nebol to síce dobrý systém, ale určite boli ľudia čestnejší ako dnes, keď im súčasný systém dovolí beztrestne kradnúť, podvádzať, tunelovať, špekulovať atď.

Naposledy som klamstvá počul v sobotu a to v reportáži Mareka Gudiaka v Televíznych novinách v Markíze o obchodoch v socializme. Spovedaný Marcel Juck riaditeľ Múzea obchodu, nás zasvätil do toho, že boli iba dva nealkoholické nápoje – žltá a červená malinovka a k nim pribudla neskôr aj sivá. Klamstvo! Ovocných malinoviek síce nebolo veľa, ale bola tu vinea, kofola a jej napodobeniny, tonic, pomarančová mirinda a coca cola, džúsy a ešte ďalšie. Aj ja som chodil niekedy kupovať ovocné malinovky do Maďarska, kde bol väčší sortiment. Je pravda, že keď bolo v lete 30 stupňov Celzia, tak ste museli zháňať pivo,minerálky a iné nealká po viacerých obchodoch, ale dostali ste ich. Nerozumiem však jednému, pramene vtedy, aj dnes vyvierajú rovnako. A vtedy v lete minerálky len v sklenných fľašiach v každom obchode s potravinami neboli a dnes sú!

Ďalšie klamstvo, ktoré pán Juck povedal je to, že ste prišli nakupovať do potravín a odchádzali ste s prázdnym košíkom, lebo nebolo čo kúpiť a nebolo za čo nakúpiť. Aj vďaka tomu, že bolo si čo a za čo nakúpiť a ľudia nehladovali, socializmus vydržal tak dlho. Niektoré tovary, o ktoré bol záujem boli podpultové. Sám som v reportážach takýchto obchodníkov odhaľoval. Nebol síce taký sortiment, ale potraviny boli kvalitné, pretože československé normy, boli jedny z najprísnejších. Dnes je síce sortiment mnohonásobne širší, ale počet šmejdových produktov, sme v socializme nepoznali. Dnes ich máte 70-80% v regáloch potravín! Teda rozširili sme sortiment, ale o čo, o aké chemické svinstvá? Len si porovnajte párky spred nežnej a dnes, a tomu zodpovedajúcemu množstvu rakovín a srdcových úmrtí!

Viem, že chlieb a pečivo ste v sobotu po 10-tej hodine vždy nedostali, ale obchody zatvárali o 12-tej a otvorili až v pondelok. A tak sa pozrite dnes do obchodov na dedinách a do tých potravín, ktoré v sobotu zatvoria a otvoria až v pondelok a rovnako tam nenájdete po 10-tej hodine pečivo. Navštívte napríklad Šaštín v sobotu a ak si kúpite čerstvé kura, navrhnem vás na štátne vyznamenanie. Dostanete iba mrazené. Veď do pondelka by sa pokazilo a rovnako by aj rohlíky vyschli.

No a kliniec zabil pán redaktor Gudiak. Z múzea ukázal dve veľké mechanické pokladne, jednu s kľukou na boku a jeho komentár ? V socializme sme nepoznali čiarový kód. Mohol aj spomenúť, že neboli mobilné telefóny, tablety, laptopy, internet, satelitný, či káblový príjem signálu, či v autách neboli navigácia, airbagy, ESC a ďalšie systémy, neboli ani LCD televízory, HD vysielanie ani samočinné vysávače a bolo by to také isté klamstvo! Takže som vyrozumel, že všetko, čo je staré nemoderné je komunistické!

Škoda, že si túto reportáž nepozrel nejaký starší kolega redaktora, určite by mu povedal svoje!!!

Rozmýšľam aj nad hodnoteniami niektorých politikov a ich vyjadrení o socializme ako o zločinnom režime, ktorý za 42 rokov popravil 456 ľudí. Nikto však nespomenie trojročný „“demokratický režim“ za prezidentovania Beneša, ktorý popravil 738 odporcov režimu, z toho 66 žien medzi nimi dokonca dve príbuzné Milady Horákovej ( Máriu Královú a Júliu Horákovú obesili na prelome rokov 1945-46 v priebehu troch mesiacov v Pankáckej väznici) a aj sedem novinárov, ktorí kritizovali parlamentnú demokraciu teda režim Edvarda Beneša a tak nemali šancu na prežitie! Popravu totiž vykonali dve hodiny po vynesení rozsudku! A parlamentnú demokraciu máme aj dnes, ale časy sú iné, rovnako aj časy v socializme boli iné. Za Gottwalda a Zápotockého kruté a za Novotného a najmä Husáka, ktorý bol československým prezidentským rekordérom v udeľovaní milostí mierne. Takže ľudia „nepapkajte“ všetko, čo vám dnes povedia v mainsteamových médiách! Veľmi často klamú a niekedy viac ako v socializme!

 

Pavel Jacz