Založ si blog

Kiska: „Národná rada porušila ústavu a zlyhala veľmi škaredým spôsobom“

Nuž, keď tieto slová povie náš, ešte stále politický elév a onedlho absolvent päťročného učňovského štúdia na politika v Pionierskom paláci, tak to bude asi a teraz sa neviem rozhodnúť, či pravda, alebo nepravda. A to v nedeľňajšej relácii V politike v TA3 som počul viacero elévskych politických vyjadrení. Ak by to povedal skúsený politik, mali by tieto slová určite inú váhu. To bola jedna z nových dvoch nových informácii „reprízy“ relácie Na telo z Markízy spred týždňa. V súvislosti s jeho elánom o budúcej práci na čele strany a prevzatí moci  to zhodnotil politológ Baránek vo včerajších Novinách v TV JOJ ako  detinskosť a politický amaterizmus.

Už týždeň má náš prezident na stole osem kandidátov, na ústavných sudcov, z ktorých si nevybral ešte ani jedného. V siedmej hlave našej ústavy v článku 134 sa píše: „2) Sudcov ústavného súdu vymenúva na návrh Národnej rady Slovenskej republiky na dvanásť rokov prezident Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky navrhuje dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ktorých má prezident Slovenskej republiky vymenovať.“ Na ústavu je to veľmi nezrozumiteľne napísané.
Prezident dostal 8 mien kandidátov. Môže vybrať už minimálne štyroch, ale ústava mu nezakazuje vybrať aj šesť či všetkých osem ústavných sudcov. Chýba mi predložka z (ktorých má prezident SR vymenovať ) a aj polovičný počet, čím by bolo jasné, že iba polovicu z kandidátov môže vymenovať. No, náš prezident sa radšej obrátil na právnikov, či môže vymenovať z menšieho počtu, ako 18 kandidátov. Prečo asi, keď vyhlasoval ešte pred prvou voľbou, že bez okolkov sudcov vymenuje? No, v tom čase ešte neboli na svete ústavné sťažnosti na priebeh volieb. A mohlo by sa predsa stať, že výsledky volieb by už funkčný Ústavný súd anuloval a jeho favoritka Čaputová, ktorej verí, že ho omilostí z „pomsty Fica“, by musela zvádzať nový súboj o prezidenta, ako to bolo pred rokom v Rakúsku. Toto však nie je kumšt politika, ale špekulácia podnikateľa.

Ďalšou novou informáciou bolo, že počas týždňa sa počet 10 tisíc podporovateľov za jeden úvodný deň verbovacej stránky Kiskovej vznikajúcej strany, rozrástol o 15 000 podporovateľov. Ale už iba o 15 tisíc počas týždňa! A novina bola, že 15 tisíc ľudí chce aj pomôcť pri zakladaní strany. Dostal som však od známeho email. Napísal mi, že ho zrazu oslovil počítač z Kiskovej „slušnej“ stránky, aby ho podporil. On to v odpovedi zamietol, ale prišlo mu poďakovanie, že mu ďakujú, že podporil novo tvoriacu sa stranu. A ako poznám názor môjho známeho, tak určite nedobrovoľne. Nuž a tak nejako je to aj s prieskumami o dôveryhodnosti, ktorými sa prezident stále oháňa. Sebaklam a optimizmus o prevzatí moci je naozaj výrazná črta súčasného „nestraníckeho“ slovenského prezidenta, pripomínajúceho mi Sulíka v predchádzajúcich parlamentných voľbách.

Zaujal aj Kiskov radostný elán do práce v strane (z trojdňového pracovného z týždňa v kresle prezidenta). Redaktorka vtipne dodala, že sa asi (v Pionierskom paláci pri štúdiu na politika pozn.autora)  nudil.
Fantázia moderátora kladúceho otázky tentoraz utrpela, pretože všetky ostatné prezidentove vyjadrenia sme počuli už pred týždňom a tak verklíkové reči a opakujúce sa protikladné vyjadrenia prezidenta už nezaujali.
Pavel Jacz

Kočner sa stal zrazu Bohom. Je to na zvracanie.

16.08.2019

To, čo sa odohralo včera vďaka uniknutým správam z Kočnerovho mobilu bolo naozaj čosi hnusné a špinavé. Reakcie na neoverené správy museli zdvihnúť všetkých triezvo zmýšľajúcich ľudí viac »

Ekologická progresívnosť postupuje aj do Bratislavy. Zmysel, alebo nezmysel elektromobilov?

15.08.2019

V Bratislave máme na dvoch najdôležitejších postoch progresívca a sasoľanku - na Magistráte a v Starom meste. A čo konkrétne urobili zatiaľ pre ľudí? Musel by som asi veľmi hľadať okrem viac »

Čo nám to len vytrúbil Truban – náš nový „hrdina“ !

12.08.2019

To, čo sa nám dostalo a derie sa do parlamentu je naozaj na zamyslenie sa. Ale máme vždy vládu ako odraz nášho ovplyvňovaného zmýšľania a následného konania. Dve videá nám urobili z nádejného viac »

Zuzana Čaputová / Prezidentka SR /

Čaputová vyšetrovaciemu tímu a prokurátorom v prípade Kuciak plne dôveruje

19.08.2019 13:43

Podľa prezidentky je potrebné, aby si občania mohli uchovať dôveru v právo a spravodlivosť, preto bude aj naďalej pozorne sledovať vývoj situácie.

parkovanie, parkovacia politika, petrzalka,

Bratislavská Petržalka chce od novembra postupne zaviesť pilotný parkovací systém

19.08.2019 13:26

Samospráva ho plánuje začať zavádzať najprv v lokalite Dvory, postupne bude nabiehať na celom území mestskej časti.

peniaze, euro

Inflácia v eurozóne spomalila tempo, na Slovensku zrýchlila

19.08.2019 13:03

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v júli 2019 znížilo viac, ako naznačil rýchly odhad, a to na 1 % z 1,3 % v júni.

alexander pastorek, kravy, hospodárstvo,

Kravička je živiteľka a nie ničiteľka

19.08.2019 13:00

Kedy sa stal z človeka lovca poľnohospodár? V okamihu, keď skrotil divého tura a mlieko, ktoré dovtedy pili teľatá, začala piť chovateľova rodina.