Založ si blog

Naučte sa vodníctvu – odkazujú nám pán primátor Bratislavy a páni starostovia mestských častí.

Keď som bol malý chlapec, každú jar najmä počas sobôt a nedieľ sme sa pozerali na špeciálne cisternové autá (volali sme ich hovnocuce) a ich obsluhu, ako čistili kanálové vpuste. Bola to pre nás zábava a zaujímavé pozorovanie. Jeden chlap v predstihu otváral s krompáčom vpuste a potom prišiel hovnocuc s hrubou hadicou a dvaja chlapi ňou začali vysávať nánosy, ktoré sa stihli usadiť za rok. Vtedajší šéfovia mesta, technických služieb a vodární vedeli, že všetky vpuste musia byť pred letom čisté, aby pri búrkach voda nenarobila škody a pekne odtekala a po veľkých búrkach čistili kanáloví vpuste opäť. Samozrejme, že technické služby v spolupráci s vodárňami každoročne kontrolovali a čistili sieť odvodových kanálov. A búrok bolo počas leta neúrekom a nie takých amatérskych, ako bola predvčerom.
Aj keď predvčerajšia búrka bola silnejšia, taká v Bratislave vďaka každoročným čisteniam kanálových vpustí za bývalého režimu nezanechala, okrem niekde na ceste pod kopcami nahromadenej zeminy a kamenia, žiadne škody. Ale to, čo spôsobila predvčerom obyčajná búrka (včera to komentovala aj v tv meteorologička Miriam Jarošová, že to nebola nejaká extrémna , ale celkom normálna búrka 35 – 50 ml/m2 za hodinu) a takých bolo a ešte aj bude. To, čo narobila v Ružinove, Starom meste, či na Račianskej a k tomu plno zatopených pivníc v Starom meste, sa nedá inak nazvať, ako nezodpovednosť primátora a starostov zatopených častí. Celkový bordel v tomto odvetví majú na starosti práve oni. Pretože nezabezpečili prostredníctvom firiem čistenie kanálového odvodňovacieho systému!!! Preto by som im spolu so zodpovednými dal nahradiť všetky škody a aj 350 výjazdov bratislavských hasičov.
Zaujímavo a super výhovorkovo sa k tomu vyjadril hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Ján Pálffy. Povedal, že sa vpuste upchali vďaka búrke a množstvu vody, ktorá naplavila do otvorov nánosy zeminy. Vinu hodil na správcov komunikácii a ciest, ktorí sa, ako vlastníci kanálových vpustí a ich správcovia, majú o ne starať. Začínam uvažovať, prečo vlastne vodárňam platíme aj stočné za odvádzanie dažďovej vody, keď to má robiť majiteľ kanálových vpustí a teda správca komunikácie. To znamená, že nás vodárne okrádajú a majú zisk za nič!
Nikdy som nepočul, že by silná búrka zatopila Ružinovskú nemocnicu, ministerstvo vnútra sídliace vedľa Dunaja a mnoho ďalších objektov v hlavnom meste. V prípade nemocnice bez výťahov, ktoré voda odstavila, ide o vážne ohrozenie zdravia pacientov, čo je na trestné oznámenie! Veď to je doslova a do písmena hrubá nezodpovednosť! Vyhovárať sa na nedostatok financií je naozaj nehoráznosť prvého stupňa. Radšej ich budeme a oveľa viac míňať na odstraňovanie škôd, ako na preventívne každoročné čistenie kanalizačnej siete. Ešte počas predchádzajúceho riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti som počul, ako každoročne čistia vpuste a tam, kde som počas môjho detstva videl každý rok hovnocuc, nečistili vpuste možno 10 -15 rokov. Dôkaz toho je vpusť na Vlčkovej ulici pri Puškinových schodoch. Upchala ju zemina a aj pri najmenšom daždi sa vďaka ležiacemu betónovému policajtovi, ktorý bráni odtekaniu vody, vytvára veľká mláka.
Preto odporúčam všetkým občanom, spoločenstvám a správcom, ale i Ružinovskej nemocnici, a ďalším inštitúciám a firmám, ale aj motoristom, ktorým voda vďaka neodtekaniu spôsobila škodu, aby zažalovali Magistrát hlavného mesta Bratislavy a Obecné úrady, a ich volených šéfov, aby im škody nahradili. Veď predsa platíme dane a tie sa majú vyčleniť na nevyhnutné výdavky a ostatné. Ale v tomto prípade to bolo asi celkom inak. Ale vyhovárať sa na silnú búrku, je v tomto prípade primitívne a scestné aspoň pre tých, ktorí už čosi prežili. Mladí – neskúsení spapkajú reči o tom, že to tak má byť a všetky vpuste upchali nánosy vďaka búrke aj na rovine v Starom meste, Ružinove i Račianskej, aj s ostatnou prílohou! Chtiac – nechtiac chcú mať z nás páni Bratislavy vodníkov. Pekné to vyhliadky!

Pavel Jacz

Čaputová: „Ja som zmena! „

18.03.2019

Chceme zmenu bolo a je hlavné motto prezidentskej kampane a výsledkov prezidentských volieb. Tvrdili to najmä opozičné strany (Matovič, Sulík, Beblavý a ďalší), ďalej kandidáti Mistrík, viac »

Vyhlasujem súťaž na všetky prepísané Bašternákove majetky!

15.03.2019

Na úvod vtip, z ktorého sa budem odvíjať. Viete, aký je rozdiel medzi sliepkou a Slovákom? Žiadny! Sliepka znáša vajcia a Slovák všetko. Áno. Slováci znesú všetko. Znesú bezbrehé zvyšovanie viac »

Klus so Sulíkom v nedeľu perlili, škandalózna hra bola aj v Markíze.

12.03.2019

Z nedeľňajších debatných krúžkov na televíznych obrazovkách mal určite skoro každý postarané o trpkú chuť k obedu. Avšak dobrú náladu a aj chuť mal ten, kto tieto kecičky berie s humorom. viac »

noviny, periodická tlač, periodikum,

Mediálny výbor súhlasí so znovuzavedením práva na odpoveď pre politikov

21.03.2019 15:10

Právo na odpoveď aj pre verejných činiteľov bolo zavedené v 2008 počas prvej vlády Fica. V roku 2011 počas kabinetu Radičovej bol tento inštitút pozmenený.

pellegrini, lajčák,

Pellegrini bude rokovať s Gajdošom a Lajčákom o dohode o obrannej spolupráci s USA

21.03.2019 15:06

Šéf diplomacie Lajčák hovorí, že žiadna zmluva zatiaľ nie je na stole.

kauza B.A. Haus, kauza Bašternák, Bonaparte,

Ak pôjde byt v komplexe Bonaparte do dražby, Fico ho nekúpi

21.03.2019 15:03

Byt Ficovi prenajíma podnikateľ Bašternák, ktorého minulý týždeň odsúdili na nepodmienečný päťročný trest.

Čaputová Bugár voľby diskusia kandidátov na prezidenta SR 2019

Most-Híd odporúča svojim sympatizantom voliť Čaputovú

21.03.2019 14:34

Zuzana Čaputová sa stretne v druhom kole s Marošom Šefčovičom.

paje

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 332604x
Priemerná čítanosť článkov: 4210x

Autor blogu

Kategórie