Založ si blog

Naučte sa vodníctvu – odkazujú nám pán primátor Bratislavy a páni starostovia mestských častí.

Keď som bol malý chlapec, každú jar najmä počas sobôt a nedieľ sme sa pozerali na špeciálne cisternové autá (volali sme ich hovnocuce) a ich obsluhu, ako čistili kanálové vpuste. Bola to pre nás zábava a zaujímavé pozorovanie. Jeden chlap v predstihu otváral s krompáčom vpuste a potom prišiel hovnocuc s hrubou hadicou a dvaja chlapi ňou začali vysávať nánosy, ktoré sa stihli usadiť za rok. Vtedajší šéfovia mesta, technických služieb a vodární vedeli, že všetky vpuste musia byť pred letom čisté, aby pri búrkach voda nenarobila škody a pekne odtekala a po veľkých búrkach čistili kanáloví vpuste opäť. Samozrejme, že technické služby v spolupráci s vodárňami každoročne kontrolovali a čistili sieť odvodových kanálov. A búrok bolo počas leta neúrekom a nie takých amatérskych, ako bola predvčerom.
Aj keď predvčerajšia búrka bola silnejšia, taká v Bratislave vďaka každoročným čisteniam kanálových vpustí za bývalého režimu nezanechala, okrem niekde na ceste pod kopcami nahromadenej zeminy a kamenia, žiadne škody. Ale to, čo spôsobila predvčerom obyčajná búrka (včera to komentovala aj v tv meteorologička Miriam Jarošová, že to nebola nejaká extrémna , ale celkom normálna búrka 35 – 50 ml/m2 za hodinu) a takých bolo a ešte aj bude. To, čo narobila v Ružinove, Starom meste, či na Račianskej a k tomu plno zatopených pivníc v Starom meste, sa nedá inak nazvať, ako nezodpovednosť primátora a starostov zatopených častí. Celkový bordel v tomto odvetví majú na starosti práve oni. Pretože nezabezpečili prostredníctvom firiem čistenie kanálového odvodňovacieho systému!!! Preto by som im spolu so zodpovednými dal nahradiť všetky škody a aj 350 výjazdov bratislavských hasičov.
Zaujímavo a super výhovorkovo sa k tomu vyjadril hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Ján Pálffy. Povedal, že sa vpuste upchali vďaka búrke a množstvu vody, ktorá naplavila do otvorov nánosy zeminy. Vinu hodil na správcov komunikácii a ciest, ktorí sa, ako vlastníci kanálových vpustí a ich správcovia, majú o ne starať. Začínam uvažovať, prečo vlastne vodárňam platíme aj stočné za odvádzanie dažďovej vody, keď to má robiť majiteľ kanálových vpustí a teda správca komunikácie. To znamená, že nás vodárne okrádajú a majú zisk za nič!
Nikdy som nepočul, že by silná búrka zatopila Ružinovskú nemocnicu, ministerstvo vnútra sídliace vedľa Dunaja a mnoho ďalších objektov v hlavnom meste. V prípade nemocnice bez výťahov, ktoré voda odstavila, ide o vážne ohrozenie zdravia pacientov, čo je na trestné oznámenie! Veď to je doslova a do písmena hrubá nezodpovednosť! Vyhovárať sa na nedostatok financií je naozaj nehoráznosť prvého stupňa. Radšej ich budeme a oveľa viac míňať na odstraňovanie škôd, ako na preventívne každoročné čistenie kanalizačnej siete. Ešte počas predchádzajúceho riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti som počul, ako každoročne čistia vpuste a tam, kde som počas môjho detstva videl každý rok hovnocuc, nečistili vpuste možno 10 -15 rokov. Dôkaz toho je vpusť na Vlčkovej ulici pri Puškinových schodoch. Upchala ju zemina a aj pri najmenšom daždi sa vďaka ležiacemu betónovému policajtovi, ktorý bráni odtekaniu vody, vytvára veľká mláka.
Preto odporúčam všetkým občanom, spoločenstvám a správcom, ale i Ružinovskej nemocnici, a ďalším inštitúciám a firmám, ale aj motoristom, ktorým voda vďaka neodtekaniu spôsobila škodu, aby zažalovali Magistrát hlavného mesta Bratislavy a Obecné úrady, a ich volených šéfov, aby im škody nahradili. Veď predsa platíme dane a tie sa majú vyčleniť na nevyhnutné výdavky a ostatné. Ale v tomto prípade to bolo asi celkom inak. Ale vyhovárať sa na silnú búrku, je v tomto prípade primitívne a scestné aspoň pre tých, ktorí už čosi prežili. Mladí – neskúsení spapkajú reči o tom, že to tak má byť a všetky vpuste upchali nánosy vďaka búrke aj na rovine v Starom meste, Ružinove i Račianskej, aj s ostatnou prílohou! Chtiac – nechtiac chcú mať z nás páni Bratislavy vodníkov. Pekné to vyhliadky!

Pavel Jacz

Klamstvo, klamstvo a ešte raz klamstvo!

10.09.2018

Už dlhšie som chcel napísať o tomto zakorenenom neduhu v našom živote. Odštartoval to však moment zo soboty 8.septembra, z Horského Parku v Bratislave, kde som bol venčiť psa. Odpočíval som viac »

„Zbúrame“ Karpaty okolo Bratislavy a vyriešime dôsledky búrok!

03.09.2018

Už som písal o trestnoprávnej zodpovednosti primátora Ivo Nesrovnala, niektorých starostov a riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Szolta Lukáča po predchádzajúcej búrke, ktorá viac »

Úcta k divákovi v TA3 je na konci chvosta.

01.09.2018

Asi som staromódny, ale to, čo som videl počas dvoch dní v spravodajskej televízii TA3 ma zarazilo. V štúdiovom rozhovore mi špecialista na reklamu vysvetľoval, aké je „dôležité“ logo viac »

Islamský štát, IS, vlajka

Zástupcu veliteľa Islamského štátu odsúdili na trest smrti

19.09.2018 15:13

Najprv utiekol z Iraku do Sýrie a po porážke tzv. IS do Turecka, kde ho zadržali.

ovce, salaš, bača, vidiek, dedina, región, lúka

Oravská Polhora si prevezme ocenenie v rámci Európskej ceny obnovy dediny

19.09.2018 15:10

Medzinárodná porota ocenila občiansku vybavenosť Oravskej Polhory, ako aj jej orientáciu na environmentálne vzdelávanie.

Turecko, turecká vlajka, zástava

Chcete byť Turkom? Stačí na to pol milióna dolárov

19.09.2018 15:03

Turecko významne znížilo svoje požiadavky na výšku kapitálu a investícií do nehnuteľností, ktoré sú podmienkou pre získanie tureckého občianstva.

peter gajdoš

V likvidácii výbušných zariadení má Slovensko svoje nezastupiteľné miesto, tvrdí Gajdoš

19.09.2018 14:59

Minister obrany Peter Gajdoš dnes otvoril 5. ročník výstavy NATO EOD Demonstrations and Trials.

paje

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 139641x
Priemerná čítanosť článkov: 3325x

Autor blogu

Kategórie